Očista jater: 7 tipů na detoxifikaci jater

detoxifikace jater

Jak očistit játra? A proč začít s detoxifikací?

V dnešní společnosti plné fast foodu, alkoholu a cigaret je očista jater velmi prospěšná pro každého. Zdraví každého člověka je závislé na stavu jeho jater. Pokud pijeme alkohol a jíme ve fastfoodech, je velmi pravděpodobné, že jsou naše játra ve velmi špatném stavu. Játra nám pomáhají filtrovat vše co sníme a vypijeme, pomáhají nám uchovat sacharidy a bílkoviny na horší časy. Východní medicína dokonce považuje játra jako hlavní ukazatel lidské zdraví.

Detoxifikace jater by se měla proměnit v dlouhodobou prevenci a to hlavně se zaměřením jak jíme, pijeme a kolik stresu v životě máme. Játra jsou v dnešní moderní společnosti vytaveny velkému množství škodlivých látek i z běžného jídla. Mezi časté příznaky, že vaše játra nefungují správně je zejména únava, trávící potíže a dokonce i svědění kůže.

očista jater
očista jater začíná hlavně u stravy a alkoholu

 

7 tipů pro správnou očistu jater

Zde je seznam základních pravidel, které je dobré dodržovat, pokud chceme mít naše játra v dobrém stavu. Nejlepší prevencí je určitě zdravá strava bohatá na vlákninu a draslík. Nesmíme zapomenout také na dostatek pitného režimu. Pokud to s detoxikací jater myslíme vážně, tak bychom měli zapomenout na cigarety a alkohol, a to dokonce i v malém množství. Udržet si zdravé játra je dlouhodobý proces a docílíte toho většinou jen zdravým životním stylem .

1. Zdravá strava

Pokud se denně stravujete ve fast foodu a večer zajdete na pivo, tak své játra nadměrně zatěžujete. Na játra nemusí nutně působit špatně jen alkohol, ale také rafinovaný cukr z nejrůznějších sladkostí a limonád. Mezi další nepřítele jater patří solené nezdravé uzeniny a přemíra masa. Při velké konzumaci těchto potravin a nedostatku vlákniny nejsou játra schopny řádně zpracovávat tak velký nával toxinů a po čase se to projeví na našem zdraví.

2. Ostropestřec (čajová forma nebo jako potravinový doplněk)

Ostropestřec je právem nazýván králem očisty těla. Ostropestřec napomáhá eliminovat těžké kovy a další nečistoty v játrech. Ostropestřec se používá také při léčbě ztučněných jater nebo při zánětu. Při očistě jater pomáhá ostropestřec díky látce zvané silymarin, která pomáhá zabraňovat toxinům napadat jaterní buňky a také pomáhá eliminovat volné radikály. Při očistě se ale ostropestřec musí brát pouze jako doplňěk očisty, protože bez dalších bodů jako je strava a omezení alkoholu nebude mít ostropoestřec moc velký účinek. V lékárně nejdeme plno potravinových doplňků, které obsahují výtažek silymarin. Jednou z nejpoužívanějších variant při detoxifikaci jater je pití ostropestřce ve formě sypaného čaje.

3. Zeleninové smoothie (šťáva)

Při detoxifikaci jater je důležité dostat do těla spoustu živin. Jíst zeleninu a ovoce je ale velmi časově náročné a hlavně jí musíte sníst velké množství, což není úplně ideální. Nejlepší variantou při očistě jater je si dělat šťávy v mixéru. Při detoxu je to super věc, jelikož do sebe během pár minut dostanete velké množství vitamínů a minerálů, a to by vám při normální konzumaci trvalo příliš dlouho. Vhodná zelenina při očistě jater je například zelí, mrkev, květák a špenát. Tato zelenina pomáhá při překyselení a zlepšuje pH našeho těla, což uleví játrům a navíc do sebe dostanete velké množství vitamínů a minerálů, které játra potřebují pro eliminaci toxinů.

Příprava smoothie při detoxu zabere jen pár minut, stačí si dát do obyčejného mixéru trochu špenátu, mrkev, jablko a zelí a zázvor a za 5 minut máte hotovo. Je dobré vypít smoothie i s dužinou bez odšťavňování, jelikož takto do těla dostanete i vlákninu, která napomáhá eliminovat toxiny z těla ven.

4. Pijte vodu

Tato rada zní jako klišé, ale při detoxifikaci jater je to opravdu důležitý bod. Voda hydratuje naše tělo a hlavně pomáhá odvádět toxiny z těla ven. Během detoxu je dobré vypít větší množství čisté vody (ne zase příliš velké množství, ať nezatěžujeme naše ledviny)

5. Žádný alkohol

Alkohol je jeden z největších problémů pro naše játra. Alkohol ničí naše buňky v játrech a může díky tomu vzniknout i onemocnění pod názvem cirhóza jater. Při špatném stavu jater tak můžeme mít problém i s malým množstvím alkoholu. Pokud to s očistou jater myslíte vážně, tak přestaňte pít alkohol alespoň na jeden měsíc. I jedno pivo nebo 2 dcl vína každá večer nám při detoxu vůbec nepomůžou a akorát zhoršují celkový stav jater.

6. Cvičení

Pravidelné cvičení pomáhá při detoxifikaci jater taktéž. Cvičení každý den pomáhá spalovat tuky. Ztučnění jater má na svědomí právě špatná životospráva a žádný pohyb. Cvičení pomáhá zesilovat nejen svaly, ale také srdce, které poté pumpuje krev do jater a pak zpět do oběhu. Bez přebytečného tuku tak naše játra mohou lépe pracovat a méně je zatěžujeme toxinama.

7. Dostatek vlákniny a draslíku

Při očistě jater zvyšte přísun vlákniny z ovoce a zeleniny, jelikož nám vláknina pomáhá při trávení a hlavně pomáhá odbavovat z těla ven toxiny. Draslík je důležitý pro kardiovaskulární systém našeho těla a tím pádem správný průchod krve.