Řapíkatý celer: složení, účinky a hubnutí

řapíkatý celer

Řapíkatý celer: účinky a detox 

Řapíkatý celer se v posledních letech často označuje jako superpotravina. Řapíkatý celer není jen chutná a křupavá pochoutka, ale má i pozitivní vliv na naše zdraví. Je vhodná jako příloha k masu a smažení, nebo jako chutný snack k televizi s domácí salsou. Řapíkatý celer se doporučuje konzumovat do 7 dnů od nákupu pro zachování maximálního počtu antioxidantů. 

Řapíkatý celer: detox a účinky na naše zdraví

1. Řapíkatý celer obsahuje vitamíny a vlákninu

Řapíkatý celer je tvořen z 95% z vody a obsahuje spoustu důležitých vitamínů a minerálů. Mezi hlavní patří například Vitamín A, který je důležitý pro náš imunitní systém, kůži a zdraví očí. Celer obsahuje také Vitamín K, který je důležitý pro zdraví našich kostí. Další důležité vitamíny obsažené v řapíkatém celeru jsou B1, B2, B6 a vitamín C. 

Řapíkatý celer a jeho složení na 100 g
tuk 0 g
kalorie16 (67 kJ)
bílkoviny0,7 g
sacharidy3,4 g
– z toho vláknina1,6 g
– z toho cukry1,8 g
Vitamín A449 UI
Vitamín C3.1 mg
Vitamin K 29 mg
Foláty36 mcg
Vápník40 mg
Draslík260 mg
Sodík80 mg
Voda95% 

2. Skvělý zdroj antioxidantů 

Oxidační stres v našem těle způsobuje rychlejší stárnutí buněk. Celer obsahuje antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a tím pádem zabraňují  předčasnému stárnutí. 

3. Prevence proti rakovině 

Řapíkatý celer obsahuje antioxidanty a flavonoidy, které mohou působit jako prevence proti rakovině. Celer obsahuje také flavonoidy pod názvem apigenin a luteolin, které pomáhají v boji proti rakovině. V této anglické studii se například poukazuje na vliv apigeninu při rakovině prsu. 

řapíkatý celer složení

4. Může působit protizánětlivě 

Řapíkatý celer obsahuje spoustu antioxidantů, které působí v našem těle protizánětlivě. Antioxidanty pomáhají bojovat proti volným radikálům v našem těle. Volné radikály můžou nastartovat v našem těle řadu chorob (dále pak i záněty). 

5. Pomáhá snižovat cholesterol

Konzumace řapíkatého celeru pomáhá snižovat cholesterol. Celer obsahuje sloučeninu, která snižuje hladinu lipidů pod názvem 3-n-butylphthalid (BuPh). 

6. Řapíkatý celer a pomoc při hubnutí 

Řapíkatý celer je čím dál častěji populárnější v nejrůznějších dietách v podobě celerového džusu. Svou oblibu má díky nízkému obsahu kalorií a cukrů a velkému množství vlákniny a důležitých minerálů a vitamínů, které jsou při hubnutí potřeba. 

Řapíkatý celer pouze pomáhá při hubnutí, ale určitě není zaručeným lékem na snížení tuku – při hubnutí je klíčový zejména sport a příjem kvalitní potravy (bílkoviny, sacharidy a tuky). Pokud vám někdo nabízí drahé detox balíčky, tak budou mít na hubnutí velice malý vliv. 

Řapíkatý celer a detox? 

Řapíkatý celer je dobrý do diety, jelikož obsahuje zejména vlákninu, která zlepšuje trávení a má velmi málo kalorií. Řapíkatý celer je však jen zelenina a určitě od něj nečekejte zázraky v podobě vyplavování škodlivých látek a kovů z těla, jak radí na internetu nesmyslné články.

7. Pomáhá snižovat vysoký krevní tlak.

Řapíkatý celer obsahuje ftalidy, které pomáhají rozšiřovat krevní cévy a tím se zlepšuje průchod krve, což může vést ke snížení krevního tlaku. Studie o souvislosti mezi řapíkatým celerem a cholesterolem není mnoho, ale existuje studie z Univerzity Chicago, která testovala účinky na zvířatech a zjistila, že mají ftalidy pozitivní vliv na snížení cholesterolu u zvířat o 7%. 

8. Podporuje trávení 

Řapíkatý celer obsahuje vlákninu, která udržuje pocit hladu pod kontrolu na delší čas. Vláknina nám dále pomáhá zlepšovat a urychlovat trávení potravy. 

Řapíkatý celer – je bezpečný během těhotenství? 

Celer se během těhotenství může jíst a dokonce dodá i potřebnou vlákninu a vitamíny pro zdravý vývoj plodu. Velký obsah vlákniny pomáhá v boji proti hemeroidům a zácpě, které jsou během těhotenství velmi časté. Těhotné maminky by však měly klást velký důraz na důkladné očištění celeru před konzumací (špatně umytá zelenina obsahuje bakterie a další mikroby). Jídelníček při těhotenství konzultujte vždy nejprve se svým lékařem.