Draslík v potravinách: 15 nejlepších zdrojů (nejen banány)

Potraviny bohaté na draslík: banán, avokádo i fazole

Potraviny s vysokým obsahem draslíku jsou důležité v každém jídelníčku. Nejznámějším zdrojem draslíku je bezesporu banán, ale není to zdaleka ten nejlepší. Mezi další potraviny, které ho mají dostatek, patří například: bílé fazole, avokádo, brambory, losos, sušené ovoce, jogurty. Pro zdravého člověka se doporučuje přibližně 4 700 mg draslíku za den.

1. Bílé fazole

Fazole patří mezi kvalitní zdroje draslíku. Obsahují také velké množství vlákniny společně s železem, manganem a hořčíkem. V jednom šálku bílých fazolí nalezneme 800 mg draslíku.

2. Řepa

Jeden šálek řepy obsahuje cca 500 mg draslíku a tak tuto potravinu můžeme zařadit mezi jeho hlavní zdroje. Řepa má velké množství antioxidantů, které působí v těle proti volným radikálům a zbraňují tak stárnutí buněk. Draslík z řepy také velmi dobře působí na správnou funkci našeho srdce a zlepšuje průchod krve v cévách. Řepa se nejlépe hodí do smoothies nebo jako příloha do salátu.

3. Brambory – obyčejné i sladké

Klasické brambory obsahují velké množství draslíku a jedna taková střední brambora ho má cca 800 mg. Zajímavostí je, že je kolem jedné třetiny draslíku ukryto ve slupce brambory, a tak je nejlepší je upéct a sníst rovnou ve slupce, pokud se chcete zaměřit na draslík.

Další variantou jsou u nás čím dál více populárnější sladké brambory. Draslíku mají podobně a rovněž najdeme značnou část i ve slupce. Všechny odrůdy brambor mají také vitamín C, mangan, vitamín A a B.

4. Jogurt

Kvalitní jogurt může sloužit taky jako kvalitní zdroj draslíku. Jogurt dále obsahuje velké množství vápníku a zdravých bakterií. Pokud si chcete zvýšit příjem draslíku, tak si dejte nejlépe ráno na snídani banán s řeckým jogurtem. Dejte si pozor na levné ochucené jogurty, které jsou plné cukru a obsahují náhražky a zahušťovadla místo mléka, tam bude hodnota draslíku velice nízká.

5. Avokádo

Kdo by ho neznal. Avokádo se řadí právem mezi superpotravinu, nejen kvůli draslíku, kterého má cca 900 mg. Avokádo je také bohaté na vitamín c, vitamín k a antioxidanty. Avokádo také obsahuje prospěšný tuk a vlákninu. Avokádo nejlépe chutná na čerstvém chlebu nebo ve smoothie.

6. Banány

Banány jsou nejznámějším zdrojem draslíku. V průměrném banánu je přibližně 400 mg draslíku, ale také vitamín C, mangan a spousta antioxidantů. Banán má velké množství cukru a tak je vhodnou svačinou po sportu. Banány se hodí také přidat do řeckého jogurtu hned ráno pro kvalitní přísun energie. Pokud držíte dietu, nekonzumujte velké množství banánů na noc, jelikož mají velkou energetickou hodnotu.

7. Špenát

Jeden šálek listového špenátu obsahuje přibližně 840 mg draslíku. Špenát se hodí jako příloha k veškerému masu a nebo se dá mixovat s jablkem jako smoothie.

8. Hrášek

Šálek hrášku našemu tělu dodá přibližně 350 mg draslíku. Hrášek dobře chutná, ale má i hodně antioxidantů a polyfenoly. Hrášek je díky nízkému obsahu kalorií vhodný do většiny diet.

9. Pomerančová šťáva

Šťáva z pomerančů dodá tělu kromě velkého množství vitamínu C také draslík. Jedna sklenka vymačkaných pomerančů dodá tělu až 15% draslíku. Mimo jiné obsahuje pomerančová šťáva také vitamín A, thiamin, vápník a spoustu antioxidantů.

10. Rajčatová omáčka

Jeden šálek rajčatové omáčky dodá tělu více jak 900 mg draslíku. Rajčatová omáčka obsahuje také vitamín A, B, C. Pokud nemáte rádi rajčatovou omáčku nebo protlak, můžete si dát klasické rajče.

11. Losos

Losos je ryba, která našemu tělu dodá v 200 g masa přibližně 700 mg draslíku. Losos obsahuje také kvalitní omega 3 tuky a tak společně s draslíkem pomáhají srdci a krevnímu oběhu.

12. Sardinky

Jedna plechovka sardinek obsahuje přes 350 mg draslíku. Sardinky jsou velmi podceňovanou potravinou. Sardinky obsahují nejen draslík, ale také vitamín D, vitamín B12 a omega 3 mastné kyseliny.

13. Sušené ovoce

Sušené ovoce jako jsou například sušené švestky mají na jeden šálek přibližně 750 mg draslíku. Pokud nemáte sušené meruňky můžete si dát fíky, broskve nebo i rozinky, kde je hodnota draslíku podobná.

14. Granátové jablko

Středně velké granátové jablko obsahuje 660 mg draslíku. Obsahuje také vitamín C, vitamín k a spousty vlákniny. Mezi zajímavosti patří, že toto jablko dokáže snižovat hladinu kortizolu a tím i stres.

15. Kokosová voda

Pokud chcete najít draslík i v tekuté formě, pak je kokosová voda ideální zdroj. 1 šálek obsahuje přibližně 600 mg draslíku. Kokosová voda není kalorická a obsahuje elektrolyty, takže se hodí téměř do každé diety.

Podívejte se také na účinky draslíku na naše zdraví