Jsou sardinky v konzervě zdravé?

sardinky a zdraví

Sardinky jsou většinou malé rybičky, které nejvíce známe právě z konzervy. Tato ryba má však na světě více jak 21 druhů (nejznámější jsou Sardina, Sardinella a Sardinops) a můžeme je najít v Atlantském a Pacifickém oceánu a také Středozemním moři. Sardinky jsou pojmenované po ostrově Sardinie v Itálii, jelikož tam můžeme najít velké množství těchto ryb.

Sardinky jsou jedny z nejvíce lovených ryb na světě. Tato ryba začal růst na oblibě růst až koncem 19. a 20. století po celém světě, jelikož se dá lehce skladovat v konzervě a má velké množství zdravých vitamínů a bílkovin. Zajímavé na této rybě je, že ji konzumuje přímo celou, bez vykuchání. Hodně lidí nemá tuto rybu rádo kvůli zápachu, ale to je chyba, protože je to jedna z nejlepších potravin v poměru nutričních hodnot.

Už Napoleon Bonaparte nechal pro vojáky vyrobit konzervy se sardinkami, aby měli vojáci na cestách dostatek proteinů.

Sardinky a nutriční hodnoty:

Tato malá rybička je doslova plná vitamínů a bílkovin. Je to jedna z nejvíce podceňovaných potravin současnosti. Všude kolem slyšíme pojem superpotraviny ve spojení se spirulínou, quinou, chia semínky atd., ale název superpotravina by si právě zasloužila sardinka.

Zde se můžete podívat, co vše tato malá rybka obsahuje za vitamíny:

Minerály

Pokud si chcete doplnit minerály, tak sardinky obsahují právě tyto:

  • zinek
  • magnézium
  • draslík
  • železo
  • naicin
  • fosfor

Bílkoviny

Jedna konzerva sardinek vám dá poměrně velké množství bílkovin a tak je velice dobré si vzít pár konzerv na cesty. I přes větší množství soli je to velmi kvalitní zdroj bílkovin nejen pro sportovce.

Sardinky obsahují podobné množství bílkovin jako například kuřecí prsa.

Vápník

Sardinky obsahují také vápník a jsou tedy dobré pro lidi, kteří mají alergii na mléčné výrobky.

Omega 3

Omega 3 mastné kyseliny ochraňují naše srdce a mají protizánětlivé účinky. Sardinky jsou výborným zdrojem těchto mastných kyselin a proto je vhodné je zařadit do našeho jídelníčku.

Vitamíny

Sardinky obsahují Vitamín D a také hodně vitamínu B12, které jsou pro náš organismus zásadní. Další jsou například B2,B3,B5,B6 a vitamín E.

Selen

Na jednu plechovku sardinek si doplníme přibližně 80% selenu na den. Selen hraje klíčovou roli v boji proti volným radikálům a také se podílí na tvorbě tzv. glutathionu, který je doslova králem antioxidantů.

A co Sardinky a sodík?

Pokud si nechcete zvyšovat zbytečně příjem sodíku navíc, je dobré kupovat sardinky ve vodě, jelikož obsahují daleko menší množství sodíku, než ty v oleji.

Sardinky a účinky na zdraví

Prevence proti srdečním chorobám

Sardinky obsahují omega 3 mastné kyseliny, které pomáhá jako prevence proti srdečním chorobám. Tyto kyseliny také napomáhají regulovat krevní tlak.

Pomáhá při hubnutí

Sardinky jsou často zatracovány (většinou kvůli sodíku), ale přitom jsou do diety celkem ideální. Obsahují kvalitní bílkoviny, tuky a velké množství vitamínů. Sardinky, které jsou pouze ve vlastní šťávě, mají méně sodíku.

Silné kosti

Konzumace sardinek pomáhá zlepšovat pevnost našich kostí, jelikož obsahují velké množství vápníku. Sardinky jsou tedy dobrá prevence proti osteoporóze.

Prevence pro zánětům

Sardinky jsou zdrojem DHA a EPA, což jsou tuky, které působí protizánětlivě. Pokud si chcete udělat doslova protizánětlivou bombu, tak přidejte na sardinky trochu kurkumy.

Imunitní systém

Omega 3 nám pomáhá při budování našeho imunitního systému.

Lepší kůže

Omega 3 mastné kyseliny hrají podstatnou roli ve zdraví naší pokožky.

Změny nálad a deprese

Mnoho studií poukazuje na velmi pozitivní vliv omega 3 mastných kyselin na správnou funkci mozku a tím i lepší náladu. V západním světě se konzumace omega 3 mastných kyselin zmenšila a naopak se zvětšila konzumace omega 6. Rovnováha mezi omega 3 a omega 6 je velice důležitá pro správnou činnost mozku. Některé studie poukazují, že právě tato nerovnováha podporuje vznik depresí a špatné nálady.

Sardinky patří k jednomu z největších zdrojů omega 3 mastných kyselin na světě!

Zdravý mozek

Omega 3 jsou velice dobré pro náš mozek a tak je dobré zařadit sardinky do našeho jídelníčku.

Zdraví našich svalů

Zdravé tuky v sardinkách napomáhají budovat svaly a snižovat tuk v těle. Fosfor ze sardinek navíc snižuje svalovou únavu.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Tuky v sardinkách a bílkoviny pomáhají regulovat cukr v krvi.

Sardinky patří mezi nejčistší ryby v oceánu a nemají tak velké množství rtuti, jak často říkají média. Sardinky jsou totiž až na spodu potravního řetězce a živí se převážně planktonem, proto nemají tolik rtuti jako velké ryby.