Dýňová semínka a účinky na zdraví: antioxidanty, zinek

dýňová semínka

11 pozitivních účinků dýňových semínek na naše zdraví

Dýňová semínka mají nepřeberné množství pozitivních účinků na naše zdraví. Mezi hlavní patří zejména přísun zinku, vlákniny a hořčíku. Dále pak zlepšují spánek a také účinkují antibakteriálně. Dýňová semínka také pomáhají chránit naše srdce, oči a trávící systém. 

1. Antioxidanty

Dýňová semínka obsahují antioxidanty, jako jsou karotenoidy a vitamín e. Antioxidanty jsou pro naše zdraví klíčové, jelikož brání naše tělo před volnými radikály.

2. Zdravá prostata

Tyto semínka se dlouhá léta spojovala se zdravou prostatou každého muže a je to pravda. Vysoký obsah zinku, kterého mají tyto semínka dostatek, pozitivně působí na zdraví naší prostaty. Některé studie poukazují na pozitivní vliv extraktu dýňového oleje při léčbě hyperplazie (zvětšená prostata).

3. Zdroj tryptofanu

Dýňová semínka obsahují také takzvaný tryptofan (aminokyselina, které naše tělo přeměňuje na serotonin, který dále působí pozitivně na naši náladu. Hrst dýňových semínek před spaním nám může dodat dostatek tryptofanu, který se pak dále může pomoci vytvořit melatonin, který podporuje kvalitní spánek. V této americké studii se dokonce poukazuje na pozitivní vliv tryptofanu ze semínek při léčení chronické nespavosti. Použitím tryptofanu společně se sacharidy se dosáhlo zkvalitnění spánku u sledujících pacientů.

4. Prevence proti cukrovce

Tyto semínka pomáhají v boji proti cukrovce, jelikož zlepšují regulaci inzulínu. Proto jsou tyto semínka důležité hlavně pro lidi, kteří mají cukrovku, jelikož potřebují mít správnou hladinu cukru. Dále můžeme v těchto semínkách nalézt také hořčík, který také působí preventivně proti cukrovce.

5. Zdravé srdce a játra

Dýňová semínka obsahují omega 3 a omega 6 kyseliny, vlákninu a plno antioxidantů, které chrání naše játra a srdce. Dále obsahují také steroly, které snižují špatný cholesterol a tím pádem zlepšují stav našeho srdce.

6. Dýňová semínka obsahují spoustu živin

Dáňová semínka jsou opravdu výborný zdroj vitamínů a minerálů. Mezi hlavní patří zinek, měď, hořčík, mangan, železo, fosfor, vitamín K, vitamín B2, a zdravé tuky.

Dýňový semínka obsahují vitamín K, železo

7. Antibakteriální účinky

Dýňové semínka, extrakt ze semínek nebo dýňový olej obsahují také látky, které mají protiplísňové a protivirové účinky. Antimikrobiální účinky mají semínka díky tomu, že obsahují lignany (a to: pinoresinol, medioresinol a  lariciresinol).

8. Zdravé oči a kůže

Semínka z dýně obsahují takzvaný skvalen, který chrání naši kůži proti UV záření. Některé studie poukazují, že tento antioxidant pozitivně působí také na zdraví očí (retiny).

9. Dobrý zdroj hořčíku

Pokud vám chybí hořčík, tak si ho určitě můžete doplnit pomocí dýňových semínek. Dýňová semínka patří mezi nejlepší zdroje hořčíku. Většina lidí má dnes hořčíku nedostatek a tak je potřeba si ho neustále doplňovat. Hořčík je zcela zásadní pro krevní tlak, zdravé srdce a kosti.

10. Zdravé kosti

Semínka obsahují hořčík, který je důležitý pro zdravé kosti. Dostatek hořčíku působí preventivně proti nemocím jako je osteoporóza. Zinek, měď a další minerály obsaženy v semínkách zvyšují kvalitu našich kostí.

11. Zdroj vlákniny

Dýňová semínka jsou dobrý zdroj vlákniny, který podporuje naše trávení. Dieta se zvýšeným obsahem příjmu vlákniny je dobrý pro prevenci proti civilizačním chorobám jako je obezita a cukrovka a další nemoci srdce.

Dýňové semínko a jeho nutriční hodnoty na 100 g:

Energetická hodnota2275 g
Tuky38,3 g
Nasycené mastné kyseliny7,58 g
Sacharidy11,6 g
Cukry1,1 g
Sůl0 g
Bílkoviny18 g

Dýňová semínka v těhotenství

Dýňová semínka jsou v těhotenství bezpečná a hlavně i prospěšná, jelikož obsahují živiny, které jsou velice důležité pro vývoj plodu. Dýňová semínka tak nastávající mamince dodají vitamín E, hořčík a spoustu antioxidantů. Světová zdravotnická organizace WHO dokonce zveřejnila, že má až 80% žen celosvětově během těhotenství nedostatek zinku (dýňová semínka, jsou tak dobrým zdrojem pro jeho doplnění).

Jaká je denní dávka dýňových semen?

Běžně se doporučuje jíst cca 30 g za den. Na každého můžou tyto semena působit jinak. Nic by se nemělo přehánět a tak by jedna hrst těchto semen měla stačit na celý den. Dýňová semínka obsahují také velké množství tuku, tak je dobré je jíst opravdu jen trochu a občas.