Vitamín C a předávkování – bolest břicha, zvracení

vitamín c předávkování

Vitamín C a předávkování – je to vůbec možné?

Vitamín C je jedním z nejvíce známých antioxidantů a pomocníků při rýmě a nachlazení.

Každý z si už od dětství pamatuje, že je nejlepší lék proti nachlazení právě Vitamín c. Vitamín C (kyselina askorbová) se hojně doporučuje lékaři i jako prevence proti nachlazení. Tento ve vodě rozpustný vitamín můžeme nalézt běžně v přírodě v ovoci a zelenině.

Při dnešní špatné kvalitě potravin se hodně lidí zajímá, zda je přísun Vitamínu C z potravin dostačující. Někteří jsou zastánci toho, že si tělo vezme dostatek Vitamínu C z ovoce a někdo ho raději doplňuje pomocí tablet z lékárny.

Vitamín C je ve rozpustný ve vodě a tělo ho nedokáže uchovat. Oproti vitamínům, které se rozpouští v tucích je tento ihned vstřebán a zbytek vitamínu, které tělo nepotřebuje se dostane pomocí moči z těla ven. Největším problém předávkováním Vitamínem C jsou zejména zažívací potíže a ledvinové kameny.

Předávkování Vitamínem C může způsobit ledvinové kameny

Pokud si vezmete velkou dávku Vitamínu C a tělo ho nebude zrovna potřebovat, tak se vám z těla vyloučí pomocí oxalátu – což je v podstatě odpad. Oxalát se dostává z těla ven pomocí moči, ale může se právě díky nadbytku stát, že se naváže s minerály a začnou se v těle vytvářet ledvinové kameny. Vysoké dávky Vitamínu C tedy způsobují vznik oxalátu v moči a tím pádem je větší šance vzniku těchto kamenů. Některé studie poukazují na to, že při překročení 2000 mg Vitamínu C na den se riziko rapidně zvyšuje. Avšak tento jev není u všech lidí stejný, jelikož hodně závisí na celkovém stavu těla.

Předávkování Vitamínem C může způsobit zažívací potíže

Nejvíce častým problémem s předávkováním jsou zažívací potíže. Při konzumaci běžných potravin s vysokým obsahem tohoto vitamínu (jako jsou například citróny a pomeranče) se zažívací potíže příliš nevyskytují, jedná se zejména o doplňky z lékárny. Největší problém bude pro většinu lidí se zažíváním při konzumaci 2 000 mg Vitamínu C denně. Často se dostaví průjem, ale i zvracení.

Je téměř nemožné se předávkovat Vitamínem C z běžné potravy.

Další příznaky při předávkování Vitamínem C:

Vetší dávka Vitamínu C není nic, co by bylo na životě ohrožující, ale často se projevují nepříjemné příznaky a to hlavně:

  • bolení v oblasti břicha
  • průjem
  • bolest hlavy
  • nespavost
  • zvracení
  • křeče

Problém s vysokou dávkou Vitamínu C mají hlavně lidé, kteří trpí hemochromatózou, která má za následek ukládání nadbytku železa, což se ještě více zhoršuje suplementací Vitamínu C. Některé léky by se také neměli brát s Vitamínem C a to zejména léky na srdce a rakovinu, tuto informaci si prověřte u svého doktora, pokud užíváte podobný typ léků.

Vitamín C zvyšuje vstřebávání železa a proto je vysoká dávka tohoto vitamínu spojená s hromaděním železa v našem těle.

Vitamín C je pro většinu lidí neškodný i při zvýšených dávkách, problémy nastávají až při extrémní suplementaci. Obyčejný člověk tak při předávkováním dostane spíše průjem a bolest břicha, než něco horšího. Nejlepší možností je, pokud máte kvalitní stravu, se všemožným doplňkům Vitamínu C vyvarovat. Pokud sportujete a jíte ovoce a zeleninu, tak vaše tělo stejně větší část tohoto Vitamínu C dostane z těla pomocí moči a vy tak utratíte další peníze za doplňky úplně zbytečně.