Selen v potravinách: 18 jídel, které nesmí chybět v jídelníčku

selen

Co je Selen?

Selen je nepostradatelnou živinou pro lidského člověka. Selen je minerál, který zabraňuje oxidaci v těle a pomáhá v boji proti infekcím. Pomáhá nám také regulovat metabolismus a chrání buňky našeho těla před oxidací. Často se doporučuje do diety pro lidi trpící hypertyreózou (nemoc štítné žlázy). Selen působí také jako silný antioxidant a pomáhá tělu vytvářet glutathione.

Jaké potraviny obsahují selen?

V běžné stravě můžeme nalézt mnoho potravin obsahující selen. Mezi nejlepší zdroje patří para ořechy, hovězí maso, vejce, ryby a ovesné vločky. Množství selenu je také v některých potravinách závislé na kvalitě půdy, kde se potravina pěstuje. 

1. Para ořechy

Para ořechy obsahují velké množství selenu a tak se řadí mezi nejlepší zdroje. Obsah selenu se může lišit a je v rozmezí 8 a 83 μg/g. Brazilské ořechy jsou také výborným zdrojem bílkovin, niacinu, vitamínu E, vitamínu B6, draslíku, zinku a železa. Para ořechy mají opravdu velké množství selenu a tak je dobré je jíst nepravidelně, protože může dojít k předávkování selenem.

2. Slunečnicová semínka

Dalším dobrým zdrojem jsou slunečnicová semínka. Mimo selen obsahují také kvalitní tuky a vitamín E s hořčíkem. Semínka slunečnice obsahují také fytosteroly, které snižují cholesterol. Semínka ze slunečnic jsou dobrým zdrojem selenia hlavně pro ty, kteří nejí maso.

3. Houby Shiitake

Tyto houby jsou plné selenu, ale také jsou skvělým zdrojem vitamínu D, který podporuje imunitní systém a zdraví naších kostí. Můžete ale využít i další houby, jelikož obsahují podobné množství prospěšných látek.

4. Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou u nás velice populární snídaně. Už jen 100 g ovesných vloček obsahuje  34 mcg selenu. Nesmíme zapomenout, že jsou ovesné vločky skvělým zdrojem vlákniny a hořčíku. Ovesné vločky mají dále velmi nízký cholesterol a tuk, takže je můžeme využít v nejrůznějších dietách.

ovesné vločky

5. Kuřecí maso

Maso je celkově dobrý zdroj selenu a to i kuřecí maso. Zhruba na 100 g kuřecího masa do sebe dostaneme 28 mcg selenu. Kuřecí maso má velmi nízký obsah tuku a vysoký obsah bílkovin a tak se často používá ve všech dietách. V poslední době je to ale s kvalitou kuřecího masa špatné, a tak je důležité hledat kvalitní dodavatele.

6. Hovězí maso

Hovězí maso je dobrým zdrojem selenu. Může to být hovězí steak, mleté hovězí nebo dokonce i játra, která ho taky obsahují. Hovězí maso obsahuje také vitamín B12, vitamín C, železo a fosfor.

7. Vepřové maso

Další maso, které obsahuje selen je vepřové. Vepřové maso obsahuje na 100 g cca 50 mcg selenu. Vepřové maso není tak vhodné do diety, jelikož obsahuje velký počet kalorií. Toto maso obsahuje také vitamín B12, zinek a fosfor.

8. Krůtí maso

Krůta je také dobrým zdrojem selenu. Stačí si dát i krůtí šunku a hned do sebe dostanete větší množství selenu.

9. Ústřice

Ústřice obsahují cca 60 mcg selenu na 100g. Ústřice obsahují také vitamín B12, vitamín D, zinek a železo.

10. Tuňák 

Ryby patří taky mezi dobré zdroje selenu. Na 100 g tuňáka můžeme do našeho těla dostat cca 80 mcg selenu. Tuňák je také dobrým zdrojem bílkoviny, vitamínu B a omega 3 mastných kyselin.

11. Losos

Losos obsahuje velké množství bílkovin, zdravé tuky. minerály a hlavně také selen. Doporučuje se zařadit lososa do diety alespoň několikrát týdně. Jedna 100g porce lososa obsahuje 47 mcg selenu.

12. Krevety

Krevety jsou skvělým zdrojem bílkovin, ale také selenu. Jedna 100g porce krevet našemu tělu dodá 40 mcg selenu.

13. Šunka

Šunka se často v dietě zakazuje, ale je dobré zmínit, že také obsahuje selen a hlavně bílkoviny. Pokud nedržíte dietu a nedělá vám problém větší přísun soli, je dobré si dát párkrát do týdne krůtí nebo kuřecí šunku pro doplnění selenu.

14. Hnědá rýže

Hnědá rýže obsahuje také selen a to cca 100 mcg na 100 g rýže. Hnědá rýže obsahuje také plno minerálů a vitamínů. Hnědá rýže má také nižší glykemický index, než má rýže bílá a tak se hodí do diety. Pokud hledáte zdroj energie a selenu dohromady, pak je rýže ta pravá.

15. Vajíčka

Vajíčka jsou jedna z nejlepších potravin vůbec. Vysoký obsah bílkovin a vitamínů z vajíčka dělá potravinu, který se hodí do téměř každé diety. Jedno takové střední vejce má cca 20 mcg selenu.

16. Sýr cottage

Sýr cottage také obsahuje selen a to přibližně 20 mcg. Jako zdroje selenu můžeme zařadit i další mléčné výrobky, ale většinou mají menší obsah selenu, než má sýr cottage.

17. Čočka

Čočka je zdrojem vlákniny, vitamínů. minerálů, ale také selenu. Pokud nejíte maso a chcete si zvýšit přísun selenu ,tak si udělejte čočku s houbami.

18. Banány

V ovoci je selenu relativně málo a tak je dobré zmínit například banány, jelikož obsahují alespoň malé množství selenu.