Vše o Vitamínu E: účinky, použití a zdroje s vysokým obsahem

vitamín e

Vitamín E: vše, co potřebujete znát o tomto důležitém Vitamínu

Vitamín E jako antioxidant, který chrání buňky před poškozením a silně napomáhá lidskému zdraví. Tento vitamín můžeme najít běžně v jídle, ale také jako potravinový doplněk. Vitamín byl objeven až v roce 1922 vědcem Herbertem Mcelan Evansem. Od té doby je tento vitamín znám jako velmi zásadní antioxidant pro správnou funkci zdravého těla a tudíž je dobré na něj myslet při sestavování svého jídelníčku. Volné radikály, které vznikají z chemických reakcí v těle jsou základem mnoha chorob, jako je například artritida, senilita a také rakovinaVitamín E napomáhá buňkám a jejich membránám právě v boji proti těmto radikálům a to hlavně v částech jako je kůže, oči, prsa játra. Další zajímavostí o vitamínu E je, že zlepšuje funkci svalů a zabraňuje kardiovaskulárnímu onemocnění.

Kde najdeme Vitamín E v běžném jídle nejvíce?

zde se můžete podívat na výběr potraviny s vysokým obsahem Vitamínem E:

Špenát
Ano, ne každý má rád špenát, ale když chcete něco pro své zdraví udělat a chcete si zvýšit přísun Vitamínu E, je dobré jej často jíst, jelikož má hodně Vitamínu E a také kalcium. Je dobré ho čerstvý bez vaření, jelikož jen tak má dostatek zachovaných vitamínů pro vaše tělo.

Mandle
Pokud hledáte jeden z nejlepších zdrojů vitamínu E, jsou to právě mandle. Je dobré je jíst čerstvé nebo také použít mandlové mléko.

Rostlinné oleje
Slunečnicový olej je bohatý na Vitamín E a tak se jej nebojte zařadit do svého jídelníčku. Dalším zdrojem Vitamínu E je například kokosový olej.

Kiwi
Kiwi obsahuje přibližně 1,5 mg vitamínu E a je dobré ho zařadit například do vaší snídaně nebo po tréninku.

Mango
Mango je vitamínová bomba, co obsahuje kromě Vitamínu E také Vitamín A,C a draslík. Jako u všech zdrojů je dobré jíst vše v syrovém stavu bez vaření a pečení pro zachování všech vitamínů v původní podobě.

Další zdroje Vitamínu E:

• maso – hovězí, ryby
• avokádo
• sladké brambory
• rajčata
• vajíčka – nejlépe celá a to bílek i žloutek
• ořechy – téměř všechny druhy
• arašídové máslo
• špenát
• rostlinné oleje a to zejména slunečnicový a olivový
• brokolice
• papája
• olivy
• rajčata

Vitamín E jako doplněk není moc potřeba a běžný člověk má dostatečný přísun z kvalitní bohaté stravy

Vitamín E a další zdravotní účinky na lidské tělo

Bojuje proti vráskám
O Vitámínu E je dobře známo, že prospívá kůži a velmi dobře ji hydratuje. Jelikož obsahuje vysoký obsah antioxidantů, tak udržuje pleť jemnou. Vitamín E napomáhá vytvářet kolagen ve vaší kůži a ten podporuje elasticitu pokožky.

Chrání proti slunečnímu záření
Už jste slyšeli, že Vitamín E pomáhá proti ničení pokožky slunečními paprsky? Ano, díky antioxidantům působí proti volným radikálům a tím pádem zabraňuje u pokožky hyperpigmentaci a podráždění.

Zlepšuje běh imunitního systému
Imunitní systém je pro člověka velice důležitý, jelikož nám pomáhá proti nemocem jako je chřipka, nachlazení, rýma a mnoho dalších nemocí. Vitamín E zlepšuje stavbu buněk a tím napomáhá v boji proti volným radikálům a virům v těle.

Zlepšuje hojení jizev
Tento vitamín urychluje hojení jizev na kůži, jelikož napomáhá při stavbě buněk. V tomto případě je dobré Vitamín E aplikovat přímo na jizvy, jelikož se tento Vitamín dobře vstřebá do kůže. Je tedy časté, že vitamin e najdeme téměř v každém výrobku na pleť.

Proti stárnutí
Vitamín E se dle studií ukázal jako dobrý prvek proti stárnutí. Starší lidé by jej tedy měli užívat a to hlavně v jídle, jelikož jako doplněk není tak účinný. Některé studie poukazují na to, že je tento Vitamín dobrý proti ztrátě paměti u starších lidí a také bojuje proti vzniku Alzheimerovy choroby. Nemusíte být ale staří aby jste jej jedli co nejvíce, jelikož je potřeba proti volným radikálům bojovat pořád.

Proti rakovině
Vitamín E je důležitý v prevenci proti rakovině, jelikož bojuje díky antioxidantům proti volným radikálům v těle a tím zabraňuje změny v DNA. Je tedy dobré zařadit do vašeho jídelníčku co nejvíce jídla s vysokým obsahem Vitamínu E.

Vitamín E a vlasy
Tento vitamín může přispívat v boji proti šedinám ve vlasech, jelikož napomáhá ničit volné radikály, které urychlují proces stárnutí buněk. Vitamín E také zlepšuje hebkost a lesk vašich vlasů.

Podporuje zdravé srdce
Vitamín E napomáhá proti srdečním chorobám a snižuje risk infarktu. Nejen, že napomáhá v boji proti volným radikálům, ale zabraňuje díky svým antioxidačním schopnostem vzniku infekcí a toxinů v srdci. Napomáhá taky zvýšit průtok krve, což je dobré pro ty, kteří mají problém se srdcem.

Zlepšuje zrak
Tento vitamín zabraňuje degeneraci svalů a tím pádem i slepotě. Je zjištěno, že při konzumaci společně s vitamínem C a Zinkem zlepšuje zrak.

Popraskané rty
Když máte popraskané rty, je dobré zařadit nebo přímo aplikovat na rty Vitamín E, jelikož dobře napomáhá a zlepšuje stav suché pokožky. V obchodě tak můžeme často najít spousty balzámů na rty právě s přídavkem Vitamínu E.

Vitamín E lze volně nalézt v potravinách a to zejména v mandlích, špenátu a olivovém oleji

Vitamín E a těhotenství
Vitamín E je důležitý při těhotenství, jelikož je důležitou složkou pro správný vývoj dítěte, proto je dobré jíst zeleninu bohatou právě na tento vitamín v době těhotenství.

Napomáhá při menstruaci
Vitamín E zlepšuje také menstruaci, jelikož reguluje hormony.

Zlepšuje cholesterol
Každý člověk potřebuje v těle cholesterol pro správný chod buněk, nervů a hormonů. V normálním stavu je cholesterol důležitý, ale nesmí začít oxidovat, jinak je pro tělo špatný. Vitamín E se ukázal jako velmi dobrý bojovník proti oxidaci cholesterolu, díky svým antioxidačním účinkům. Pokud tedy máte problém s cholesterolem hurá na Vitamín E!

Nedostatek Vitamínu E

Tento vitamín napomáhá, aby náš imunitní systém pracoval správně. V dnešní době jej můžeme nalézt téměř ve všech potravinách v menším, čí větším množství a tak se stává velice zřídka, že ho někdo má nedostatek. Při vysokých dávkách Vitamínu E hrozí například krvácení.

Příznaky nedostatku vitamínu E jsou například tyto:

• nevolnost
• bolest svalů
• špatná koordinace při chození
• únava
• bolest hlavy
• zvracení
• průjem

Zde se můžete podívat na návod jak se dá Vitamín E aplikovat přímo na kůži pomocí kapsí: