9 příznaků nedostatku Vitamínu B12

vitamin-b12-nedostatek

Nedostatek Vitamínu B12 (kobalaminu) a jeho projevy na těle

Vitamín B12 je také znám pod názvem kobalamin a je to vitamín rozpustný ve vodě. Hraje významnou roli v našem nervovém systému a v produkci červených krvinek. Bez dostatečného počtu červených krvinek se nemůže dostat kyslík k buňkám a tím pádem se může objevit i chudokrevnost. Tento důležitý vitamín se nachází v běžné stravě například ve vajíčkách, rybách.

Mezi hlavní příznaky nedostatku vitamínu B12 patří hlavně únava a celková slabost našeho těla. Často se nám při nedostatku vitamínu B12 špatně chodí (malátnost a problém udržet balanc). U některých lidí se může objevit také brnění rukou a nohou, jelikož má Vitamín B12 zásadní vliv na naši nervovou soustavu. Důsledky nedostatku se mohou projevit i za několik let a tak určení není úplně jednoduché. 

Nedostatek Vitamínu B12 a jeho projevy

Problém s chůzí

Nedostatek vitamínu B12 se může projevit špatnou koordinací pohybu a malátností. Je to z důvodu, že nám tento vitamín pomáhá ve správné funkci nervové soustavy a tím pádem i chůze. Tento projev je častější u lidi z věkem přes 60 let a ne vždy se diagnostikuje správně.

Třas a mravenčení

Nedostatek vitamínu B12 může způsobit mravenčení a brnění v rukou nebo v nohách. Tento problém je z důvodu špatné funkce nervového systému (Vitamín B12 zde hraje klíčovou roli). Tento vitamín se podílí na tvorbě myelinu, který je důležitý při ochranně nervů. Pokud nemáte dostatek myelinu, tak je vaše ochrana nervů v ohrožení.

Únava a slabost

Důsledek nedostatku vitamínu B12 může být i celkové vyčerpání a únava organismu. Vitamín B12 pomáhá vytvářet červené krvinky, které okysličují naše tělo. Špatné okysličení vede k únavě a slabosti.

Špatné dýchání – bušení srdce

Červené krvinky nám dodávají kyslík do buněk a při nedostatku se nám hůře dýchá. Při nedostatku červených krvinek se nám také zvyšuje bušení srdce, jelikož je potřeba dodat kyslík do buněk všech našich orgánů.

Zánět jazyku a vředy v ústech

Nedostatek vitamínu B12 může způsobit snížení červených krvinek a tím pádem i zhoršení zdraví našeho jazyka. Nedostatkem tedy mohou vzniknout:

 • vředy v ústech
 • pocit pálení v ústech
 • zánět jazyku

Změny nálad

Vitamín B12 hraje důležitou roli ve funkci mozku a produkci látek, které ovlivňují duševní zdraví člověka. Nedostatek vitamínu B12 a B6 může napomáhat vzniku depresím. Tato zajímavá zahraniční studie poukazuje na možnost léčení deprese vitamínem B12.

Zhoršený zrak

Dalším projevem nedostatku vitamínu B12 je rozmazané vidění. Zhoršení vidění způsobuje  špatná nervová soustava, která přenáší signál z oka do našeho mozku.

Špatná mysl

V této zahraniční studii se zjistilo, že nedostatek vitamínu B12 může napomáhat při vzniku neurodegenerativního onemocnění. Některé testy poukazují na to, že pomáhá s léčením demence.

Nedostatek vitamínu B12 může zvýšit riziko vzniku chorob jako je alzheimer nebo parkinson.

Bledá nebo zažloutlá kůže

Vitamín B12 hraje velmi důležitou roli při tvorbě červených krvinek. Bez červených krvinek v našem těle vypadá naše kůže zažloutle. Červené krvinky se poté rychleji rozkládají při filtraci v játrech a vzniká zde tzv. bilirubin. Vysoké hodnoty bilirubinu se pak mohou projevit zežloutnutím kůže.

Jak předejít nedosatku Vitamínu B12?

 1. Uzdravte si váš trávící systém, jelikož je pro správnou absorbci vitamínu B12 podstatný.
 2. Zkuste do svého jídelníčku zařadit probiotika i jako doplněk z lékárny. Kvalitní probiotika vám umožní zlepšit prostředí střev a tím pádem i lepšího vstřebání vitamínu B12.
 3. Začněte jíst co nejvíce potraviny, které jsou bohaté na vitamín B12. Jídlo je pořád nejlepším zdrojem tohoto vitamínu. Mezi potraviny s vysokým obsahem vitamínu B12 můžeme zařadit hlavně hovězí játra, lososa, ale také velkou spoustu mléčných výrobků.
 4. Pokud si chcete koupit vitamíny, tak si kupte rovnou vitamín B12 complex, který obsahuje i další vitamíny B jako je například vitamín B3 a vitamín B6

vitamín b12

Kdo je nedostatkem vitamínu B12 ohrožen nejvíce?

 • vegetariáni a vegani
 • senioři ve věku 60 a více let
 • nadmíra pití alkohlu
 • lidé s celiakií a crohnovou nemocí
 • problém s příjmem potravy

Závěr:

Naše tělo potřebuje Vitamín B12 pro řadu životně důležitých funkcí. Mezi nejdůležitější patří zejména tvorba červených krvinek. Od nedostatku červených krvinek se pak odvíjí další příznaky, které jsou sepsány nahoře.