7 účinků Vitamínu B6 na lidský organismus

vitamín B6 pyridoxin

Účinky Vitamínu B6

Mezi hlavní účinky Vitamínu B6 je podpora zraku, správná funkce mozku a také pomáhá v boji proti ledvinovým kamenům. Vitamín B6 účinkuje také v boji proti toxinům v játrech a je tedy nutný hlavně při špatné životosprávě. Vitamín B6 má také dobrý účinek při léčbě kožních nemocí jako je psoriáza.

Co je to Vitamín B6 (pyridoxin)?

Vitamín B6 je také nazýván pyridoxin a je jedním z vitamínů z řady B komplexu a je rozpustný ve vodě. Byl objeven v roce 1932 a od té doby se o něm vědci dozvídají stále nové věci. Tento vitamín hraje velmi významnou roli v lidském těle a podporuje jak psychickou, tak fyzickou stránku člověka. Nejvíce je tento vitamín ve spojení se správnou funkcí lidského metabolismu. Vitamín B6 je tak zapojen při tvorbě serotoninu v mozku.

Vitamín B6 používá náš organismus každý den a proto hraje velmi významnou roli při pohybu, energii a proudění krve.  Pyridoxin je také důležitý při udržování zdravého nervové systému a hladiny cukru v krvi. Dokonce také ulehčuje od bolesti a zlepšuje náladu. Jedna z hlavních funkcí Vitamínu B6 je metabolismus aminokyselin a sacharidů. Vitamín B6 pomáhá také při produkci neurotransmiterů , které jsou důležité pro vzájemnou komunikaci nervových buněk mezi sebou.

Vitamín B6 označuje celkem 3 pyridinové deriváty a to:

  • pyridoxol – pyridoxin
  • pyridoxal
  • pyridoxamin

Jaké jsou příznaku nedostatku Vitamínu B6?

Často se objevují příznaky nedostatku tohoto vitamínu u lidí s nemocí jater, ledvin a také  u některých alkoholiků. Většina lidí dostane tento vitamín z kvalitní stravy, ale i přesto jsou lidé, kteří ho mají nedostatek.

Jedny z nejčastějších příznaků nedostatky jsou například:

Suché  a popraskané rty

Často mají lidé s nedostatkem Vitamínu B6 popraskané kouty u rtů. Tyto popraskané části jsou většinou krvácející a bolavé.

Únava a nedostatek energie

Vitamín B6 naše tělo potřebuj pro výrobu červených krvinek (přesněji tvorba hemoglobinu), které pak pomáhají cirkulovat kyslík po těle a tím pádem se cítíme plný energie. Nedostatek právě tohoto vitamínu nás dělá ospalé a bez energie.

Kožní vyrážky

Červené vyrážky na těle, svědění kůže a pokožky hlavy mohou mít za svědomí právě nedostatek tohoto vitamínu. Je to zejména proto, že nám Vitamín B6 pomáhá syntetizovat kolagen v těle, který je hlavním pilířem pro zdravou pokožku.

Změny nálad a deprese

Vitamín B6 pomáhá při tvorbě neurotrasmiterů a to zejména serotoninu a tudíž mohou vznikat deprese a úzkost při jeho nedostatku.

Oslabení imunity

Nedostatek vitamínu B6 může mít za následek pokles tvorby bílých krvinek, které pomáhají imunitnímu systému.

Další příznaky nedostatku Vitamínu B6:

  • chudokrevnost
  • svalová slabost
  • krátkodobá ztráta paměti
  • zánět na jazyku

Podrážděnost, deprese a úzkost může mít spojitost s nedostatkem Vitamínu B6.

7 účinků Vitamínu B6 na lidský organismus

Pyridoxin podporuje zrak a napomáhá v boji proti očním nemocem, je účinný jako prevence proti ledvinovým kamenům. Dále pak podporuje tvorbu melatoninu. Melatonin je důležitý hormon pro zdraví spánek. O pozitivních účincích Vitamínu B6 by se mohla napsat celá knížka, tak si alespoň přečtěte ty nejzajímavější účinky na naše tělo:

Podporuje správnou funkci mozku:

Vitamín B6 podporuje mozkovou činnost a pomáhá hlavně jako prevence proti demenci a Alzheimerově chorobě.

Pomáhá při prevenci proti ledvinovým kamenům

Pyridoxin pomáhá při prevenci proti ledvinovým kamenů a je dobré ho brát zároveň s magnésiem.

Chrání zrak

Nedostatek tohoto vitamínu může mít na svědomí také řadu očních problémů. Vitamín B6 napomáhá bránit oči před makulární degenerací a ztrátě zraku.

Snižuje příznaky revmatoidní artritidy

Málo vitamínu B6 v těle může mít za následek zvyšující se příznaky revmatoidní artritidy. Tento vitamín ulevuje od bolesti kloubů a svalů.

Pomáhá při detoxifikaci jater

Další pozitivní účinek pyridoxinu je, že napomáhá našim játrům s detoxifikací nežádoucích látek.

Udržuje krevní cévy zdravé

Vitamín B6 je důležitý při regulaci homocysteinu v krvi, který je zapotřebí při konzumaci proteinů. Zvýšená hladina homocysteinu v krvi vede k zánětům a srdečním nemocem. Vitamín B6 zabraňuje jeho zvyšování a tím chrání krevní cévy před onemocněním. Významnou roli má také tento vitamín při prevenci nemoci srdce.

Zlepšuje naší pokožku

Vitamín B6 zlepšuje stav pokožky a napomáhá při kožních onemocnění, jako je například psoriáza nebo seboroická dermatitida.

Vitamín B6 a jeho zdroje:

Libové hovězí maso

Vitamín B6 můžeme nalézt například libovém hovězím mase a to cca 0.7 mg na 100g masa. V dalších částech hovězího můžeme najít podobné hodnoty a je tedy dobré jej zařadit do našeho jídelníčku, pokud si chceme zvýšit přísun Vitamínu B.

Vepřové maso

Vepřové maso je také dobrý zdroj pyridoxinu a obsahuje přibližně 0.8 mg Vitamínu B6 na 100g masa.

Krůta

Krůta patří také ke kvalitním zdrojům vitamínu B6. Na 100g masa má 0.8mg a vitamínu a obsahuje další člověku prospěšné látky jako je železo, zinek a draslík.

Ryby

Všechny druhy ryb jsou dobrým zdrojem Vitamínu B6. Je dobré zmínit například tuňáka, který má na 100g masa 1mg Vitamínu B6.

Játra

Játra obsahují také kolem 1mg vitamínu B6 a tudíž je dobré je zařadit do našeho jídelníčku. Podobné hodnoty Vitamínu B6 mají hovězí, krůtí a kuřecí játra.

Avokádo

Jedno celé střední avokádo nám doplní něco kolem 0.4mg Vitamínu B6.

Špenát

Velké množství zeleniny obsahuje Vitamín B6 a špenát je toho příkladem. Už jen 100g špenátu obsahuje něco přes 0.2mg vitamínu.

Banány

Ovoce patří také mezi bohaté zdroje Vitamínu B6. Mezi ně patří i banán, který obsahuje na 100g 0.3mg tohoto vitamínu.

Pistácie mají 1,7mg Vitamínu B6 na 100g a řadí se tak mezi nejlepší zdroje. 

Ořechy

Pistácie můžeme zařadit mezi nejlepší zdroje Vitamínu B6, protože obsahují přes 1,7 mg na 100g. V dalších druzích ořechů ale nalezneme tento vitamín také.  Vlašské ořechy mají například 0.6mg na 100g.

Slunečnicová semínka

Tento zdroj je dobrý pro vegetariány, jelikož obsahuje přes 1mg vitamínu na 100g semínek. Pokud nám nechutnají slunečnicová semínka, můžeme si dát tak lněná nebo dýňová, která mají podobnou hodnotu tohoto vitamínu.

Brambory

Brambory obsahují 0.3mg na 100g vitamínu B6. Sladké brambory obsahují také 0.3mg na 100g a naše tělo doplní také i o další vitamíny, jako jsou Vitamín A a C.

Fazole a čočka

Čočka a fazole je také dobrým zdrojem nejen pro vegetariány. Největší výhodou je, že jsou oproti ostatním zdrojům velice levné a rychlé na přípravu.