Chia semínka: použití, účinky a jak je dávkovat?

Chia semínka nebo také pod názvem Šalvěj hispánská patří k dnešnímu trendu zdravého životního stylu. Určitě má každý z nás, kdo se trochu věnuji zdravé stravě, plný instagram chia semínek. Často můžeme chia semínka najít pod tzv. superpotravinou pro její nutriční obsah. Jsou ale chia semínka opravdu tak zdravá, jak udává dnešní trend? Čtěte více a dozvíte se jak to tedy je.

Aztékové tuto potravinu často užívali před válkou nebo souboji, jelikož dodá tělu energii a vytrvalost. Slovo Chia se dá přeložit také jako síla a byla v historii hojně využívaná při běhu. Konzumace Chia semínek se datuje již do doby 3500 let př. n. l. , kde se servírovala v Mexiku jako obřadní pokrm.

Chia semínka jsou původem z Mexika a v historii se dokonce používala jako měna.

Mezi pozitivní účinky na lidský organismus patří zejména zlepšení pokožky, silné kosti, pozitivní vliv na srdce a svaly.

Jaké mají Chia semínka složení?

Chia semínka obsahují nepřeberné množství vitamínů, minerálů a hlavně vápníku. Dále v semínkách můžeme najít omega 3 mastné kyseliny, které jsou velice důležité pro vstřebávání vitamínu A,K,D a E.  Sacharidy v semínkách tvoří z 80% vláknina a tak se hodí do diety. Tuky tvoří z cca 80% omega 3 mastné kyseliny a 20% omega 6. Tímto množstvím se chia semínka zařazují k jednomu z největších zdrojů omega 3 mastných kyselin z rostlinné stravy (mají dokonce více omega 3, než lněná semínka).

Vláknina – Jedná velká lžíce Chia semínek nám doplní až polovinu denní dávky vlákniny. Vláknina nám napomáhá zamezovat pocit hladu a udržuje naše tělo zdravé.

Omega 3 – Omega 3 nám pomáhají udržovat zdravé krevní cévy, srdce a celý náš kardiovaskulární systém. Chia semínka obsahují velké množství těchto kyselin a je dobré je zařadit do našeho jídelníčku jako prevenci například proti srdečním chorobám.

Vápník – Chia semínka také obsahují dost vápníku, který nám udržuje ve zdraví kosti a svaly. Tato potravina je tedy dobrý zdroj pro lidi, kteří nejí mléčné potraviny ani maso.

Fosfor – Semínka obsahují fosfor, který hraje důležitou roli v našem těle při ukládání energie a zároveň pozitivně působí na svalový systém.

Hořčík – Chia obsahují hořčík, který udržuje naši nervovou a svalovou soustavu.

Zinek – Chia semínka jsou bohatá na zinek, který podporuje zvýšení leptinu. Leptin je hormon, který hraje klíčovou roli při regulaci vaší chuti k jídlu. Dále leptin určuje spotřebu energie ve vašem těle.

Selen – Selen zabraňuje volným radikálům napadat naše zdravé buňky a působí tedy jako antioxidant.

Mangan – Chia jsou také zdrojem manganu, který je důležitý například při tvorbě červených krvinek.

Železo – Železo nám napomáhá také při tvorbě červených krvinek.

Další Vitamíny, které můžeme najít v Chia semínkách jsou Vitamín C a B12

Chia semínka a aminokyseliny

Chia semínka se ukazují jako kvalitní zdroj aminokyselin a obsahují celkem 18 z celkových 20 typů aminokyselin. Mají také poměrně velký poměr BCAA a to je také důvod, proč jsou v oblibě u sportovců a kulturistů. Mezi hlavní aminokyseliny s největším obsahem patří zejména Tryptophan, Histidine a Threonine.

Pomáhají nám Chia semínka při hubnutí?

Na internetu je spousta diskuzí, zda se dá pomocí chia semínek zhubnout, či nikoliv. Pravdou je, že Chia semínka se nám při konzumaci v těle větší až 20x a tím pádem vydržíme dlouho plní a nemáme tak často chuť si dát něco sladkého.

Výhodou Chia semínek je, že prodlužují dobu, při kterých se mění sacharidy na jednoduché cukry a tím pádem se v těle udržuje nízká hladina inzulínu, což zabraňuje tloustnutí.  Chia semínka mají také velký obsah bílkovin a proto jsou důležité při dietách, jelikož vám pomáhají udržovat a budovat svalovou hmotu, zatím co ztrácíte tuk.

Chia semínka tedy nemají nějaké zázračné složení, po kterém ihned zhubneme, ale můžeme tyto semínka použít jako základ pro náš hubnoucí jídelníček. Tolik vlákniny a antioxidantů nám určitě pomůže zhubnout. Ideální je si dát ráno lžíci Chia semínek do bílého jogurtu a hlad na pár hodin zajisté zmizí.

Jedna velká lžíce Chia semínek nám pokryje téměř 50% vlákniny na den.

Chia semínka a vliv na naše zdraví

Omega 3 jako prevence proti srdečním chorobám

Chia semínka chrání naše tělo proti zánětům, regulují hladinu cholesterolu, ale hlavně má velké množství omega 3 kyselin, které nám pomáhají snižovat tlak. Omega 3 je velmi dobrý pomocník při zánětech v krevních cévách, které mohou způsobit srdeční infarkt. Chia semínka také zvyšují dobrý cholesterol HDL a zároveň snižují ten špatný cholesterol pod označením LDL a tím pádem napomáhají zdravému kardiovaskulárnímu systému našeho těla. Chia semínka mají dokonce větší množství Omeg 3 mastných kyselin, než mají některé ryby a jsou tedy dobrým zdrojem Omega 3 nejen pro vegetariány.

Podporuje trávení

Chia semínka zvětšují svůj objem až 20x a tím se cítíme více plní a méně hladoví. Tato potravina nemá skoro žádné sacharidy a naopak nám dodá spoustu vlákniny a tím pádem je to super věc do nízkosacharidových diet.  Navíc tato semínka působí prebioticky a podporují růst zdravých bakterií v našich střevech. Chia také napomáhá odvádění toxinů z těla.

Chia semínka jsou plná antioxidantů

Chia semínka jsou plná antioxidantů, která bojují proti volným radikálům. Volné radikály nám v těle napadají buňky a způsobují stárnutí a jsou také jednou z příčin rakoviny.

Chia semínka chrání naše zuby

Dnešní běžná strava, která obsahuje špatné tuky a jednoduché cukry nám vytváří zubní kaz, který po delší době musíme odstranit pouze za pomocí zubaře. Chia semínka nám právě napomáhají v boji proti zubnímu kazu, díky velkému množství minerálů, které jsou klíčové v boji proti těmto kamenům.

Pokožka a předčasné stárnutí

Díky antioxidantům v Chia semínkách může naše tělo bojovat proti volným radikálům a tím zabraňuje předčasnému stárnutí kožních buněk. Antioxidanty jsou také klíčové při obnově kožních buněk při zranění.

Zdravé a silné kosti

Tyto semínka obsahují vápník, hořčík a fosfor a jsou tedy dobrým zdrojem pro naše zdravé kosti. Pokud máte alergii na mléčné výrobky jsou právě Chia semínka dobrým zdrojem vlákniny, bez zbytečných alergických reakcí, které můžou mléčné výrobky vyvolat.

Detox našeho těla

Semínka chia bojují proti volným radikálům, zánětům a díky vysokému podílu vlákniny nám vytlačují z těla ven toxiny.

Chrání proti cukrovce

Vláknina, omega 3 kyseliny nám napomáhají proti vysoké hladině cukru v krvi a tím zabraňují vzniku cukrovky. Pokud jíme hodně nezdravá jídla bohatá na jednoduché cukry, tak máme velmi vysokou hladinu cukru a tím pádem se zvětšuje riziko vzniky cukrovky a dalších chorob.

Buduje svalovou hmotu a regeneruje svaly

Tyto semínka obsahují 17 g bílkovin na 100 g a tak se řadí mezi dobré přírodní zdroje proteinu, pomocí kterých tělo buduje svalovou hmotu. Chia semínka také pomáhají při regeneraci svalových vláken.

Nežádoucí účinky Chia semínek

Zažívací potíže

Při příliš velké konzumaci Chia semínek se může stát, že se u nás projeví nadýmání a dokonce i průjem. Denně tedy stačí jen několik lžiček Chia semínek.

Alergie

U Chia semínek není alergie příliš známá, ale může se objevit u některých lidí.  Na pozoru by měli být lidé, kteří mají alergii na horčičná semínka. Alergie se většinou projeví jako průjem, svědění kůže a očí.

Snižuje krevní tlak

Chia semínka obsahují velké množství omega 3 kyselin, které napomáhají snižovat krevní tlak. Pokud tedy máte nízký tlak, tak je dobré konzumovat Chia semínka v rozumné míře.

chia semínka účinky
Chia semínka jsou dobrá volba pro vaši snídani, dají se jíst například v jogurtu s ovocem.

Chia semínka a těhotenství

Těhotenství může nastávající maminku připravit o spoustu důležitých živin a tak je potřeba vitamíny a minerály neustále doplňovat. Zařazení Chia semínek do jídelníčku při těhotenství dodá energii nejenom matce, ale i dítěti. Mezi nejhlavnější vitamíny a minerály můžeme zmínit například vápník, železo, fosfor a hlavně také vlákninu. Dále se nesmí zapomenout na omega 3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro správný vývoj plodu a jeho mozku a srdce.

Například vápník hraje velmi důležitou roli pro správný vývoj dítěte a v Chia semínkách ho najdeme ve velkém množství. Železo nám při těhotenství pomůže při tvorbě červených krvinek. Vysoký krevní tlak může být risk pro těhotné a tak je konzumace Chia semínek dobrá pro udržení správné hladiny cukru v krvi. Chia semínka také pomáhají uvolňovat energii po celý den.

Nastávající maminky si tedy mohou bez problému dopřát každé ráno jogurt s Chia semínky a ovocem pro zdravý vývoj dítěte. Pokud však mají problém s trávením, je dobré se vždy poradit s vaším doktorem.

Jak dávkovat a jíst Chia semínka?

Namočit

Chia semínka mají oříškovou chuť a většinou se přidávají do jogurtu s ovocem. Pro nejlepší účinek je dobré vždy semínka namočit. Nejlépe je namáčet v poměru 1:10, to znamená přibližně lžicka a půl na hrneček vody nebo mléka. Chia semínka zvětší svůj objem většinou do 5-15 minut.

Drcené

Jako i další semínka, můžeme i tyto rozmixovat nebo nadrtit a použít dále do receptů na pečení a vaření. Jelikož obsahují tyto semínka omega 3 mastné kyseliny, je dobré je po namletí dát do sklenice a následně uchovávat v lednici.

V syrovém stavu

V syrovém stavu se dle našeho názoru nejhůře jí, jelikož jsou tyto semínka malá a často tak uvíznou mezi zuby.

Závěr:

Chia semínka hrají ve zdravé stravě významnou roli a přestože se objevila v obchodech až v posledních letech, tak by se měla určitě objevit v kuchyni každého člověka, který se stará o své zdraví. V kombinaci vlákniny, vitamínů a bílkovin se můžou Chia semínka řadit mezi superpotravinu.