Arašídové máslo a jeho složení

Arašídové máslo a jeho účinky na zdraví

Arašídové nebo taky burákové máslo není většinou nic jiného, než rozmixované arašídy na máslovou hmotu. Problém ovšem nastává, když se do arašídového másla přidají další látky, které tam moc nemají co dělat, aby toto máslo lépe chutnalo a vydrželo dlouho v dobré konsistenci.

Mezi nejvíce používané látky, které se přidávají komerčně do tohoto másla je například: cukr, rostlinný olej a další tuky. Je dobré tedy nakupovat arašídové máslo v obchodech se zdravou výživou, kde je maximálně navíc sůl.

Hledejte proto v obchodech burákové máslo s co nejméně přídavky a pokud je tam cukr, tak ho raději nekupujte.

Burákové máslo je doslova nacpané vitamíny a také obsahuje složku, která napomáhá správné funkci mozku a proto dokáže ovlivnit i vaši náladu.

Arašídové máslo a jeho složení: tuková a proteinová bomba

Arašídové máslo obsahuje průměrně 20 sacharidu, 20 g bílkoviny a 50 g tuku. Je dobré vědět, že i když je toto máslo bohaté na bílkoviny chybí mu amino acid methionine, proto není dobré brát arašídové máslo  jako náhražku za maso a další kvalitní protein.

Díky tomuto složení se arašídové máslo hodí do nízkosacharidové diety.  Máslo se také doporučuje pro lidi s nízkým krevním cukrem a diabetikům.

Téměř polovina arašídového másla tvoří tuky v poměru podobnému nasycených a nenasycených mastných kyselin jako má olivový olej. Tyto tuky snižují výskyt nemocí srdce a také snižují cholesterol v krvi. Když si tedy dáte jen jednu lžičku arašídového másla dostanete do sebe cca 15 gramů tuku.

Mnoho lidí se při dietě bojí tuku, ale není proč, jelikož se přibere hlavně z cukrů a proto arašídové máslo můžete zařadit do vašeho jídelníčku bez nějakých výčitek.

Co dalšího obsahuje arašídové máslo?

Draslík – pokud máte hodně soli ve vaší dietě, pak je draslík v arašídovém máslu velmi užitečná složka. Draslík snižuje negativní efekt soli na váš kardiovaskulární systém. Draslík také velmi dobře působí na srdce a nervovou soustavu. Jedna lžička arašídového másla vám dá do těla 250 mg draslíku.

Vláknina – I když není arašídové máslo jednou z nejlepších potravin, co se týký obsahu vlákniny i tak zde najdeme na jednu lžíci přibližně 1 gram vlákniny. Vláknina vám pomáhá od hladu a také dobře působí na nemoci srdce.

Tryptophan – Arašídové máslo obsahuje tryptophan, což je látka která podporuje vznik serotoninu ve vašem těle a tedy i zlepšování nálady. Tryptophan se dostane do krve a pak dále do mozku, kde se tvoří serotonin.

Niacin – Máslo obsahuje niacin neboli také vitamin B, který podporuje zdravou kůži a trávící systém. Niacin v arašídovém másle také napomáhá redukovat cholesterol v krvi.

Vitamín B6 – Tento vitamín podporuje nervovou soustavu.

Vitamín E – Tento vitamín chrání tělo před volnými radikály a napomáhají v boji proti rakovině a dalším civilizačním nemocem.

Kyselina listová – arašídové máslu obsahuje také kyselinu listovou, která je dobrá pro těhotné ženy. Tělo dále využívá kyselinu listovou pro tvorbu červených krvinek.  

Arašídové máslo a dieta

Arašídové máslo vám pomůže zhubnout, jelikož má velice málo sacharidů. I přes velký obsah tuku je dobré toto máslo zařadit do vašeho jídelníčku, protože i malá lžička vás dokáže celkem nasytit a dodá vám mnoho důležitých látek. Pokud držíte dietu a ráno si namažete na rýžová chlebíček dvě nebo tři lžičky arašídového másla uděláte jen dobře. Je dobré že tuky obsažené v arašídovém másle jsou zdravé a prospěšné pro tělo a hlavně  mozek.

Plno antioxidantů

Arašídové máslo neobsahuje pouze bílkoviny a zdravé tuky, ale také hodně antioxidantů, které chrání vaše srdce.

Které arašídové máslo tedy koupit?

Na závěr by bylo dobré říct, že nejlepší je když si doma uděláte arašídové máslo sami, jelikož si v obyčejném obchodě koupíte něco, co arašídové máslo možná připomíná barvou. Pokud doma nemáte doma mixér a nechce se vám dělat máslo, pak je dobré si ho koupit nejlépe ve fitness shopech, kde je navíc maximálně trocha soli bez přidaných cukrů.

Domácí arašídové máslo video a jeho příprava

zde se na videu můžete podívat jak je jednoduché toto máslo připravit za pár minut