Kopřiva a její účinky: léčba, vitamíny a těhotenství

kopřiva účinky

Co je to kopřiva?

Kopřiva nebo také Urtica dioica je u nás velmi populární, jelikož má velmi dobré léčebné účinky a roste téměř všude, takže si ji můžeme zadarmo natrhat. Některé národy kopřivu přidávají i do jídel jako přílohu, ale u nás je kopřiva více známa jak čaj.

Kopřiva má spoustu léčivých účinků na náš organismus. Mezi hlavní patří zejména velké množství vitamínů a minerálů, působí jako prevence proti nemocem močových cest, působí preventivně při léčbě nemocí kostí a zvětšení prostaty. Kopřiva se také používá jako čaj v těhotenství a dokonce podporuje zdravé vlasy, díky vitamínům a minerálům, které obsahuje. 

Kopřiva a její účinky na naše zdraví:

1. Obsahuje velké množství vitamínů a minerálů

Kopřivové listy obsahují vitamín A, K, C a několik vitamínu ze skupiny B. Kopřiva dále obsahuje spoustu minerálů a to zejména: vápník, železo, fosfor a draslík. V kopřivovém listu můžeme nalézt také polyfenoly, lutein, beta karoten.

2. Zdravé močové cesty

Kopřiva se staletí používá při léčbě močových cest. Zlepšuje například stav u mužů, kteří mají zvětšenou prostatu a mají problém s močením. Kopřiva také pomáhá při infekcích močových cest.

3. Hladina cukru v krvi
Kopřiva má pozitivní účinky na hladinu cukru v krvi. Kopřiva napomáhá slinivce produkovat více inzulínu, který snižuje hladinu cukru v krvi.

4. Detoxikuje tělo
Kopřivy pomáhají z těla dostat ven toxiny a další odpadní látky. Kopřiva napomáhá také v trávícím traktu a zabraňuje dalšímu hromadění toxinů. Dále pak podporuje lymfatický systém našeho těla.

5. Červené krvinky
Kopřiva má velké množství železa a vitamínu c, které jsou důležité při vytváření červených krvinek v našem těle. Proto se také kopřiva doporučuje při bolestech svalů a chudokrevnosti.

6. Zlepšuje zdraví kostí
Minerál pod názvem Bor, není příliš znám, ale je důležitý pro zdraví našich kostí. Kopřiva tento minerál obsahuje a společně s vápníkem je pití kopřivového čaje dobrá prevence proti nemocem kostí jako je například osteoporóza.

7. Prevence proti ledvinovým kamenům
Kopřiva pomáhá odstraňovat ledvinové kameny a odvádět je z těla ven. Kopřivový čaj je tedy dobrý jako prevence, než se ledvinové kameny zvětší na příliš velké, kde je pak zapotřebí i operace.

8. Obsahuje polyfenoly
Polyfenoly obsažené v kopřivě hrají důležitou roli v prevenci proti zánětům a chorobám jako je cukrovka, obezita a nemoci srdce. Kopřiva obsahuje také antioxidanty, které bojují proti volným radikálům a tím pádem zabraňují rychlému stárnutí buněk.

Může se pít nebo jíst kopřiva v těhotenství?

  • Těhotné ženy mohou pít v míře kopřivový čaj a dokonce je to i prospěšné, jelikož má kopřiva řadu léčebných účinků. Kopřivové listy podporují zdraví ledvin, které mají při těhotenství větší zátěž. Těhotné ženy mají také větší tendenci močovou infekci, než ženy, které nejsou těhotné.
  • Kopřivy obsahují kromě vitamínu A, také vitamín C, který je během těhotenství důležitý pro zdravou imunitu a také pro vývoj plodu.
  • Každá těhotná žena zažívá větší zátěž na zádové svaly a hlavně nohy. Kopřiva obsahuje vápník a hořčík, který má pozitivní účinky na svaly. Častá bolest svalů a křeče mohou být způsobeny i právě nedostatkem hořčíku ve stravě.
  • V těhotenství se může objevovat také chudokrevnost, jelikož těhotná matka musí produkovat více krve pro svoje dítě.  Kopřiva matce dodá železo, které pomáhá vytvářet červené krvinky.
  • Doporučení kopřivového čaje však je u některých doktorů sporné a proto je dobré se poradit s vaším doktorem (většinou se doporučuje pití kopřivového čaje až po druhém trimestru).
kopřiva
kopřiva v těhotenství pomáhá dodat spoustu vitamínů, železa a minerálů

Pomáhá kopřiva na vlasy?

Kopřiva se dlouhá staletí používá jako podpora při padání vlasů a zvýšenému výskytu lupů. Pokud vám nefungují běžné šampóny na lupy, zkuste si udělat vývar z kopřiv a opláchněte si na 5 minut hlavu. Léčba kopřivou při lupech ve lasech musí být nejlépe několikrát do měsíce a nestačí si vlasy pouze opláchnout jedenkrát. Při lámavosti a špatné kvalitě vlasů je dobré pít častěji kopřivový čaj, jelikož obsahuje množství minerálů a vitamínů, které vyživují vlasy zevnitř.