Granátové jablko: 14 pozitivních účinků na naše zdraví

granátové jablko

Co je granátové jablko?

Granátové jablko nám pomáhá v boji proti civilizačním chorobám. Některé studie poukazují na jeho pozitivní účinky při prevenci proti vysokému tlaku, hyperglykémii, při zánětům a v neposlední řadě také zlepšuje průchod krve v našich tepnách (díky tomu, že obsahuje hlavně vysoké procento antioxidantů, které nám pomáhají bojovat proti oxidaci buněk). Granátové jablko obsahuje dokonce více antioxidantů, než má zelený čaj nebo víno.

Granátové jablko patří mezi nejzdravější ovoce na naší zemi. Toto ovoce obsahuje vitamín A, vitamín C, vitamín E, zinek, železo, draslík, fosfor, a také vápník.

14 pozitivních účinků granátového jablka

Pozitivních účinků granátového jablka na naše zdraví je spousta. Mezi nejhlavnější patří zejména zlepšení průchodnosti krve a snížení zánětů v našem těle. Má pozitivní vliv v léčbě zánětů a artritidě. Dokáže také pomáhat při bolestech kloubů a při špatném trávení.  

1. Zdravé srdce

Granátové jablko obsahuje spoustu antioxidantů, které napomáhají při čištění našeho těla od cholesterolu a tím pádem udržuje naše srdce zdravé. Americké studie poukazují na to, že je granátové jablko dobrou prevencí proti chorobám srdce a dokonce může snižovat i cholesterol a zabraňovat tak oxidaci.

2. Krevní tlak

Pokud budeme pít nebo jíst granátové jablko, tak se nám může snížit krevní tlak. V České republice má velké procento lidí právě vysoký krevní tlak, u kterého vznikají srdeční problémy. Americká studie, poukazuje na to, že granátové jablko snižuje krevní tlak.

3. Antioxidant

Granátové jablko obsahuje velké množství antioxidantů. Mezi hlavní patří takzvané:

Punicid Acid a Punicalaginy, které jsou unikátní a jsou jako antioxidanty velice silné a účinné v boji s volnými radikály. Některé studiu poukazují na to, že má granátové jablko 3x více antioxidantů, než má zelený čaj.

pozitivních účinků granátového jablka na naše tělo je spousta

4. Protizánětlivé účinky

Granátové jablko má díky vysokému obsahu antioxidantů také protizánětlivé účinky. Pokud trpíte na chronické záněty a chcete si zlepšit svůj zdravotní stav, tak určitě začněte jíst granátové jablko. Studie poukazují i na velmi pozitivní vliv v prevenci proti: nemoci srdce, cukrovce, obezity a Alzheimerově chorobě.

5. Artritida

Flavonoly v granátovém jablku můžu napomáhat v boji proti zánětům, osteoporóze a artritidě.

6. Ateroskleróza

V dnešní uspěchané a nezdravé době se naše tepny ucpávají špatným cholesterolem a tím se zmenšuje průchod krve. Granátové jablko a jeho antioxidační účinky našemu tělu pomáhá v boji proti oxidaci cholesterolu.

7. Prevence proti rakovině

Studie poukazují, že je džus z granátového jablka dobrý jako prevence v boji proti rakovině prostaty u mužů a rakovině prsu u žen. Studií je zatím velmi málo a tak je dobré pít džus z granátového jablka pouze preventivně. Nicméně se nemůže granátovému jablku upřít velké množství antioxidantů, které pomáhají v boji proti rakovině.

8. Zlepšuje výkon při cvičení

Granátové jablko obsahuje látky, které zlepšují výkon při cvičení. Při cvičení nám obsah z granátového jablka pomáhá v boji proti únavě a zlepšuje také průchod krve a tím pádem i lepší výkon. Díky vysokému obsahu sacharidů je granátové jablko vhodné také jako zdravá svačina před cvičením, jelikož nám dodá energii po dobu cvičení.

9. Bolest kloubů

Granátové jablko a jeho protizánětlivé účinky pozitivně působí také na naše klouby. Studie poukazují i na to, že extrakt z granátového blokuje enzymy, které ničí klouby u pacientů s osteoporózou (více o této studii v anglickém jazyce zde).

10. Chudokrevnost

Granátové jablko našemu tělu dodá také železo, které pomáhá proti chudokrevnosti.

11. Infekce a bakterie

Granátové jablko pomáhá v boji proti bakteriím a infekcím. Studie z USA  poukazuje také na pozitivní vliv při boji proti kvasinkám typu: Candida albicans.

12. Volné radikály

Granátové jablko má velký obsah antioxidantů a ty nám pomáhají ničit volné radikály, které způsobují stárnutí buněk. Volné radikály se vytvářejí při nezdravém životním stylu.

13. Porucha erekce

Džus z granátového jablka pomáhá cirkulovat krev a tím pádem zlepšuje erekci. Pokud máme špatný životný styl, tak se díky oxidaci zmenšuje průchod krve a zhoršuje erekce.

14. Dobré trávení

Vláknina obsažená v granátovém jablku pomáhá zdravému trávení a udržuje naše střeva v dobrém stavu. Pro nejlepší účinek je dobré sníst granátové jablko včetně bílého obalu kolem semínek.

Granátové jablko patří mezi nejlepší zdroje antioxidantů a vitamínů mezi ovocem. Tolik pozitivních účinků najednou nám nabízí velmi málo potravin. Pokud tedy trpíte vysokým tlakem, nebo máte potíže s prostatou, je pro vás granátové jablko to pravé.

Nutriční hodnoty granátového jablka:

Energetická hodnota2275 g
Tuky38,3 g
Nasycené mastné kyseliny7,58 g
Sacharidy11,6 g
Cukry1,1 g
Sůl0 g
Bílkoviny18 g