Banány: účinky na zdraví, zelené banány a kdy je jíst?

banány a účinky

8 účinků banánu na naše zdraví

Banány patří mezi jedny z nejoblíbenějších druhy ovoce na světě. Pravidelná konzumace banánů pomůže našemu srdci a trávícímu systému. Banány nám dodají také spoustu energie a vitamínů, takže se hodí jako zdravá svačinka po náročné fyzické aktivitě. Banány je dobré jíst po sportovní aktivitě a nebo ráno k snídani.

Co obsahuje banán?

Banány dodají našemu tělu velké množství draslíku, vitamínu C a hlavně dostatek energie. Přibližně 100 g banánu obsahuje 81 kcal, 1,5g vlákniny a 18 g cukru (množství cukru určuje hlavně velikost a jeho zralost).

Dále banán obsahuje:

  • Vitamín C
  • Vitamín B6
  • Vitamín A
  • Draslík
  • Vláknina
  • Mangan

banán a obsah

Jaké prospívá konzumace banánu našemu zdraví?

1. Ovoce pro dobrou náladu

Banán obsahuje tryptofan, pomocí kterého se vytváří v našem těle serotonin (je to neurotransmiter, díky kterému máme dobrou náladu). V banánu můžeme dále nalézt také vitamín B6, který pomáhá proti úzkosti a špatné náladě.

2. Banány obsahují antioxidanty

Antioxidanty jsou pro zdraví člověka důležité, jelikož bojují s volnými radikály v našem těle, které způsobují stres a urychlují stárnutí buněk. Banány jsou naštěstí plné antioxidantů a jeden z nich je například dopamin (zde je anglický zdroj), který má silné antioxidační účinky. Další silný antioxidant v banánu je gallocatechin.

3. Pomoc při zácpě.

Zralé banány obsahují vlákninu, která pomáhá obnovovat správnou funkci střev. Pokud tedy trpíte častou zácpou, je dobré si dát 2-3 banány každý den pro přísun kvalitní vlákniny. Průměrný banán obsahuje také cca 4g vlákniny (záleží také na zralosti banánu).

4. Pro zdraví našeho srdce

Banány jsou díky vysokému obsahu draslíku výborné pro zdraví našeho srdce. Draslík pomáhá bránit náš kardiovaskulární systém proti vysokému tlaku. Draslík navíc pomáhá okysličovat mozek.

5. Pomáhá snižovat krevní tlak

Banány obsahují takzvaný pektin, což je vláknina, která napomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a snižuje chuť k jídlu.

6. Zdravé oči

Banán obsahuje také Vitamín A, který je potřeba pro zdraví našich očí. Vitamín A pomáhá například jako prevence proti makulární degeneraci (nemoc očí). Pokud tedy hledáte něco zdravého k zakousnutí s Vitamínem A, tak to nemusí být jenom mrkev, ale klidně i obyčejný banán.

7. Pomáhá při kocovině

Vitamíny a draslík pomáhá snižovat následky nadměrného pití. Pokud máte pořádnou kocovinu, je dobré si dát na spravení banán s řeckým jogurtem a lžičkou medu.

8. Banán a hubnutí

Výhodou banánu je, že obsahuje kolem 100 kalorií a dokáže navodit pocit sytosti na delší dobu. Banány jsou tedy vhodné jak svačina po cvičení nebo jako součást snídaně. Je vědecky dokázané, že konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny mohou pomáhat snižovat krevní tlak a zlepšovat tak proces hubnutí. Banán je plný draslíku, který nám pomůže zlepšovat zdraví srdce. Banán obsahuje antioxidanty, které jsou při hubnutí důležité, jelikož pomáhají bojovat proti volným radikálům v našem těle.

Tip: do diety jsou velmi dobré zelené banány, jelikož obsahují menší množství cukru a více vlákniny.

Proč nejíst banány?

Banány jsou často diskutovány u řady dietologů, zda je zařadit do jídelníčku pro snížení váhy, či nikoliv. Bezesporu banány obsahují cukr, který je dobrý jen při fyzické aktivitě a při pravidelném sportu. Pokud máte cukrovku, tak se banánům spíše vyhněte, ale jeden či dva banány denně jsou spíše zdravé.

Kdy jíst banány?

Díky vysokému obsahu cukru jsou banány vhodné jako svačina po sportu nebo ihned ráno jako zdroj rychlé energie. Naopak se nedoporučuje jíst banány před spaním nebo si je dát na večeři, jelikož obsahuje větší množství cukru. Pokud chcete zhubnout, tak se určitě vyvarujte banánovým dietám a podobným nesmyslům, jelikož do sebe dostanete akorát více cukru, než budete schopni spálit a budete spíše přibírat na váze.

Je dobré jíst banán po cvičení/tréninku?

Banány po cvičení jsou výbornou volbou, jelikož našemu tělu doplní zpět energii a dodají elektrolyty. Draslík a hořčík v banánech dále uleví naší svalové soustavě a srdci. Pokud k banánu po cvičení přidáte protein (může být například řecký jogurt nebo čistý proteinový suplement), tak máte velmi kvalitní svačinu, která vám pomůže dodat energii a bílkoviny. Není tedy vůbec potřeba kupovat předražené iontové drinky po tréninku, protože se jim banán dokáže velice dobře vyrovnat.

Zelené banány

Dle této studie v angličtině jsou zelené banány výborným zdrojem vlákniny a škrobu. Čím zelenější je banán, tím má více škrobu. Poté co banán dozrává a mění barvu na žlutou se uvnitř mění škrob na cukr (sacharóza, fruktóza a glukóza). Zelené banány obsahují také pektin, což je vláknina, která má také pozitivní vlastnosti na náš organizmus. Zelené banány mají také lepší glykemický index a to 30, oproti úplně zralým banánům, které mají kolem 50-60. Pokud chcete hubnout, tak jsou zelené banány z hlediska cukru lepší variantou.

Postupně, co banán dozrává se škrob přeměňuje na cukr. Proto můžeme ihned po sladké chuti poznat rozdíl mezi zeleným a žlutým banánem.