13 pozitivních účinků avokáda na naše zdraví

avokádo a jeho účinky

Bohatá krémová chuť, tak by se dalo popsat avokádo. Toto ovoce je velmi výživné a mezi pozitivní účinky patří zejména to, že podporuje trávení a pomáhá nám udržovat zdravé srdce. Avokádo také pomáhá při léčbě hypertenze a snižuje hladinu cholesterolu. Nutriční hodnoty avokáda jsou velice zajímavé a můžeme v něm najít více jak 20 minerálů a vitamínů, včetně zdravého tuku. Díky bohatým nutričním hodnotám se avokádo často řadí do takzvaných superpotravin. Nesmíme také zapomenout na draslík, kterého má avokádo velké množství.

V tomto článku se dozvíte hlavní výhody, proč jíst avokádo a jak nám napomáhá k zlepšení našeho zdraví.

Zde je 13 pozitivních účinků avokáda na naše zdraví

1. Avokádo je velmi výživné
Tato superpotravina obsahuje nepřeberné množství vitamin a minerálů. Na světě je několik druhů avokáda a některé mohou vážit od 200 gramů až po 1,5kg. Avokádo je velkým zdrojem zdravého tuku a vyskytuje se v něm olejová mastná kyselina, která je dobrá pro naše zdraví.

Avokádo a jeho nutriční hodnoty jsou:

Jedno průměrné avokádo (cca 200g) obsahuje:

– 4 g bílkovin
– 12 g sacharidu (z toho 0,8 cukry)
– 47 g tuku
– 10 g vlákniny

V avokádu můžeme nalézt také Vitamín A, Vitamín E, Vitamín B2, Vitamín K. V avokádu je také spousta minerálních látek jako je fosfor, draslík, sodík, mangan,vápník nebo zinek.

2. Avokádo obsahuje zdravé tuky pro naše tělo
Pokud přijímáme vitamíny do našeho těla je potřeba je také dobře absorbovat.
Naše tělo potřebuje pro správné využití vitamínů tuk, který můžeme nalézt v avokádu. Důležité to je hlavně u vitamínu A, vitamínu K a E souběžně s antioxidanty. Z tohoto důvodu je dobré si dávat avokádo do zeleninových salátů, abychom mohli využít všechny vitamíny na maximum.

3. Avokádo obsahuje antioxidanty, které chrání náš zrak
Avokádo nám napomáhá udržovat zdraví zrak díky obsahuje karoteinodů (zeaxanthin a lutein). Karotenoidy nám pomáhají při ochraně zraku proti nemocím a degeneraci. Tyto antioxidanty bojují proti volným radikálům a zamezují tak poškození nervů a svalů. Antioxidanty nám také napomáhají vidět lépe v noci a to je potřeba zejména u starších lidí.

4. Avokádo pomáhá při prevenci proti rakovině
Díky vysokého obsahu karotenoidů můžeme avokádo zařadit mezi potravinu, která napomáhá při boji proti rakovině. Některé studiu poukazují na pomoc při ničení rakovinových buněk zejména u rakoviny prsu a prostaty. Avokádo také obsahuje glutathion, který je velmi silný antioxidant a tudíž ničí volné radikály v našem těle.

5. Avokádo nám napomáhá při hubnutí
V dnešní době chce každý vypadat skvěle a hlavně štíhle a proto je důležité jíst zdravé potraviny. Avokádo si můžete dopřát i v dietách, jelikož neobsahuje téměř žádný cukr a dokáže vás zasytit na dlouhé hodiny. Mýtus, že tuky jsou špatné a tloustne se po nich patří do minulosti, jelikož právě tuky k hubnutí potřebujeme.

Avokádo obsahuje velké množství vitamínů a vlákniny a velice málo cukru a je tedy vhodnou potravinu do diet při redukci váhy.

6. Avokádo pomáhá udržovat zdravé střeva
Avokádo obsahuje velké množství vlákniny a zdravého tuku a je tedy velmi dobré pro zdravé střeva a trávení. Vláknina z avokáda vyživuje přátelské bakterie ve střevech, které jsou velice důležité pro zdravou rovnováhu v těle.

7. Avokádo a silnější kosti
Pokud si dáte jedno průměrně velké avokádo dostanete do sebe přibližně 50% vitamínu K a ten je hlavně důležitý pro naše zdravé kosti. Avokádo tedy napomáhá udržovat zdravé kosti a redukuje možnost pro vytvoření osteoporózy ve starším věku. Vitamín K obsažený v avokádu hraje také významnou roli při vstřebávání vápníku.

8. Avokádo je dobré pro zdraví našeho srdce
Tuky v avokádu snižují LDL cholesterol a zlepšuje stav srdce. Avokádo obsahuje také draslík, který snižuje tlak a tím pádem se zmenšuje riziko zástavy srdce. V avokádu můžeme také najít beta-silosterol, který také snižuje cholesterol.

9. Avokádo a zdravá kůže
Avokádo obsahuje spoustu minerálů a vitamínů, které nám napomáhají udržovat naši kůži zdravou a pružnou. Karotenoidy obsažené v avokádu redukují UV záření a následné popálení z důsledku nadměrnému slunění. Další složkou v avokádu je vitamín A, který ochraňuje pokožku před urychlováním stárnutí.

10. Avokádo a těhotenství
Avokádo je plné vitamínů, antioxidantů a zdravého tuku. Tato superpotravina pomáhá při vývoji zdravého dítěte a dodává mu spoustu důležitých látek. Lutein obsažený v avokádu napomáhá správnému vývoji očí a nervové soustavy. Tuky z avokáda zase podporují vývoj mozku.

11. Avokádo chrání játra
Antioxidanty obsažené v avokádu chrání játra před poškozením a tím pádem snižují riziko vzniku onemocnění jater.

12. Obsahuje více draslíku než banány
Draslík je důležitá živina, kterou má většina lidí nedostatek. Draslík hraje důležitou roli a to zejména ve snižování krevního tlaku. Draslík také chrání játra a snižuje riziko mrtvice.

13. Avokádo může snižovat proces stárnutí
Avokádo obsahuje hodně antioxidantů, které jsou hlavním pilířem v boji proti stárnutí našich buněk. Důležitým antioxidantem je xanthofyl, který pomáhá chránit naší DNA před poškozením. Všechny antioxidanty snižují oxidační proces v těle a tím pádem můžeme předejít urychlenému stárnutí buněk.

Avokádo by si mělo najít místo v každé jídelníčku zdravého člověka. Dostupnost a rychlá příprava a hlavně chuť je ideální kombinací pro přípravy tisíce různých receptů.

Jak oloupat avokádo? Rozpulte nožem avokádo na dvě části

1. Rozpulte nožem avokádo na dvě části

Použijte co neostřejší nůž a projeďte avokádo uprostřed dokola kolem pecky. Po rozpůlení otočte avokádem do stran a oddělte ho na dvě části.

2. Vyberte pecku

Klepněte nožem do středu pecky a lehce otočte do strany. Pecka vám zůstane na noži a poté ji vytáhněte.

3. Použijte lžíci

Poté co se vybrala pecka už můžete vzít lžíci a krouživým pohybem vybrat čerstvý vnitřek avokáda.

Zde můžete vidět video jak oloupat avokádo: