Pistácie: 15 účinků na naše zdraví

pistácie

Hledáte nápad na zdravou svačinu, která nebude obsahovat plno cukru a zároveň bude chutnat dobře? Pak jsou tady pistácie! Pistácie poznal člověk už před 7 000 lety př.n.l. a konzumuje je s chutí až do dnešních dnů. Pistácie můžeme zařadit mezi nejdravější potraviny na světě.

Pistácie: jaké jsou účinky na naše zdraví?

1. Pistácie obsahují spoustu živin

Pistácie jsou dobrým zdrojem bílkovin a vlákniny. Obsahují také kromě důležitých antioxidantů vitamíny jako je: Vitamín B6, Vitamín B3, Vitamín C. Dále pistácie obsahují řadu důležitých minerálů, jako jsou Mangan, Fosfor, Hořčík, Železo, Selen a Zinek.

Tyto ořechy obsahují na 100 g:

 • Bílkoviny 20 g
 • Vláknina 10 g
 • Tuk 45 g
 • Vápník 105 mg
 • Železo 3,92 mg
 • Hořčík 121 mg
 • Fosfor 490 mg
 • Draslík 1025 mg
 • Zinek 2,2 mg

2. Mají vysoký obsah bílkovin

Pistácie mají kromě vysokého obsahu vlákniny také vysoký obsah bílkovin a to 20 g na 100 g pistácií. Pistácie mají také vetší poměr aminokyselin, než ostatní ořechy a tak se řadí mezi kvalitní zdroje bílkoviny pro budování svalové hmoty.

pistácie a nutriční hodnoty

3. Jsou plné antioxidantů

Antioxidanty hrají v našem těle významnou roli, jelikož pomáhají v boji proti volným radikálům, které ničí naše buňky a způsobují předčasné stárnutí. Antioxidanty také hrají zásadní roli v prevenci proti rakovině, jelikož brání naše buňky. V pistáciích najdeme antioxidanty jako jsou fytosteroly a karotenoidy.

4. Mají méně kalorií, než ostatní ořechy

Pistácie jsou jedny z nejméně kalorických ořechů (lépe jsou na tom kešu a kaštany). Pistácie mají 561 kalorií na 100 g, což je oproti ostatním ořechům docela málo.

5. Obsahují minerály

Pistácie obsahují také hodně minerálů, jako je například mangan a hořčík. Minerály jsou důležité hlavně pro naši nervovou soustavu. Mangan je například důležitý pro naše kosti a při hojení ran.

6. Pistácie pro zdravé srdce

Podle této Cambridge studie pistácie pomáhají našemu srdci a dalším orgánům. Mezi pozitivní účinky patří zejména vliv na snižování cholesterolu a krevního tlaku. Pravidelná konzumace pistácií může snížit špatný cholesterol LDL a zároveň zvýšit dobrý cholesterol HDL.

7. Pistácie pomáhají při hubnutí

Pistácie jsou skvělým zdrojem bílkovin a vlákniny zároveň. I přes vysoký obsah tuku jsou pistácie zařazeny do řady zdravých jídelníčků, jelikož se po nich cítíme plní a nemáme hlad po delší dobu. Pokud tedy držíte dietu, tak vám hrst nesolených pistácií určitě prospěje.

8. Pistácie zlepšují zdraví střev

Pistácie mají vysoký obsah vlákniny a tak jsou dobré pro zdraví našich střev. Vláknina pomáhá dobrým bakteriím v našich střevech udržovat rovnováhu. Kolem 30 gramů pistácií dodá našemu tělu 3g vlákniny. Pokud máte problém ze zácpou, tak určitě přidejte do svého jídelníčku více pistácií.

9. Podporují nervovou soustavu člověka

Pro správnou funkci nervové soustavy člověka je zapotřebí Vitamín B6, kterého mají pistácie velké množství. Vitamín B6 hraje významnou roli v syntéze aminokyselin, které tělo potřebuje pro zdravou nervovou soustavu.

10. Jsou zdrojem energie

Pistácie mají nízký glykemický index a tak se našemu tělu dostává energie pozvolna, oproti obyčejnému cukru, který působí jen krátkodobě a nárazově. Pistácie nás udrží déle a navíc obsahují hořčík, který zabraňuje svalovým křečím při sportovní aktivitě.

11. Pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi

Pistácie mají nízký glykemický index, což pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi. Konzumace pistácií společně v kombinaci s potravinou bohatou na cukry je dobrá kombinace, jelikož pistácie pomáhají snížit hladiny cukru v krvi viz studie.

12. Pro zdraví našich očí

Antioxidanty jako je zeaxanthin a lutein jsou pro zdraví našich očí velice důležité. Pistácie obsahují kromě těchto dvou antioxidantů také spousty dalších, které chrání naše buňky před stárnutím. Zeaxanthin a lutein snižují možnost vzniku oční svalové degenerace a dalšího onemocnění.

13. Zdravá kůže

Pistácie obsahují také zdraví prospěšné tuky, které zamezují vysoušení naší kůže. Kromě tuků obsahují pistácie také Vitamín E, který hydratuje kůži a napomáhá vytvářet kolagen, který způsobuje to, že je naše pokožka více elastická.

14. Podporují imunitu

Pravidelná konzumace pistácií podporuje naši imunitu, jelikož obsahuje Vitamín B6, který je pro naší obranyschopnost zcela zásadní. Důležité jsou také antioxidanty, které bojují s volnými radikály v těle.

15. Prevence proti rakovině

Volné radikály jsou velkým nepřítelem člověka a při velkém množství těchto radikálů v našem těle může vznikat rakovina. Pistácie obsahují antioxidanty, které neutralizují volné radikály a brání naše zdravé buňky před poškozením.

Pistácie a těhotenství

Pokud jste těhotná, tak se určitě obáváte co můžete a nemůžete během tohoto období jíst. Ačkoli musí být řada potravin během těhotenství vyřazena, obyčejné pistácie jsou spíše prospěšné. Pokud netrpíte alergií na ořechy, tak vám pistácie během těhotenství dodají kvalitní vitamíny a antioxidanty.

 • Pistácie dodají vašemu tělu také bílkoviny, které jsou velice důležité pro vývoj plodu.
 • Pistácie mohou pomoct během těhotenství také díky velkému obsahu vlákniny, který pomáhá zejména při zácpě.
 • Obsahují také omega 3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro vývoj mozku vašeho dítěte.
 • Pistácie díky svému složení působí také protizánětlivě, což je během těhotenství důležité (časté jsou například otoky kloubu a nadměrné pocení).
 • Pistácie si tak můžete dát jako svačinku nebo na večeři do salátu.